Öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation into the relationship between fear of missing out levels and cyberloafing behaviours of teachers
- Tez No: 639488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ile sanal kaytarma davranışları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını; varsa bu ilişkinin ne düzeyde olduğu incelemektir. Bununla birlikte öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ve sanal kaytarma davranışlarının cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, okuldaki görev süresi ve meslekteki görev süresi değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği irdelenmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın örneklemini, İstanbul ili Ataşehir, Bağcılar, Ümraniye ve Üsküdar ilçe sınırları içerisinde yer alan devlet ortaokullarında görev yapmakta olan 702 öğretmen oluşturmaktadır. Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte internet ve sosyal medya araçları her örgütte olduğu gibi eğitim örgütlerinde de çağın ve eğitim sisteminin gereklerine uygun olarak sıklıkla kullanılan araçlar halini almıştır. Buna rağmen bu araçların eğitim örgütlerinde öğretmenlerce çalışma saatleri içerisinde kişisel amaçlı kullanımı, eğitim süreçlerinde bazı aksaklıklara sebebiyet verebilmektedir. Öğretmenlerin, 'sanal kaytarma davranışı' olarak tanımlanan bu durumu gösterme eğilimlerini etkileyen faktörlerden birisinin gelişmeleri kaçırma korkusu olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ile sanal kaytarma davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesinin önem taşımakta olduğu düşünülmektedir. Öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ile sanal kaytarma davranışları arasındaki ilişkinin incelendiği çalışmaların kısıtlı olduğu görülmektedir. Bu nedenle araştırmanın alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırmada Gelişlemeri Kaçırma Korkusu Ölçeği (GKKÖ) ve Siberaylaklık Etkinlikleri Ölçeği (SEÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için betimsel istatistik analizleri ile birlikte bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü çok değişkenli varyans analizi (MANOVA), Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ile sanal kaytarma davranışı puanlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeylerinin; cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, okuldaki görev süresi, meslekteki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği görülmüştür. Benzer şekilde öğretmenlerin sanal kaytarma davranışlarının; cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, okuldaki görev süresi ve meslekteki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin gelişmeleri kaçırma korku düzeyleri ile sanal kaytarma davranışları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether there is a significant difference between teachers' fear of missing out levels and their cyberloafing behaviour and examine the level of the relationship if any. In addition to this, it was examined whether teachers' fear of missing out levels and their cyberloafing behaviour differ significantly in terms of their gender, martial status, eudcational status, service period at school and service period in the profession. In this direction, the sample of the research consisted of 702 teachers who has been working in state secondary schools in Ataşehir, Bağcılar, Ümraniye and Üsküdar districts in İstanbul. With the developing technology, Internet and social media tools have become the tools which are frequently used in educational organizations as in every organisation in accordance with the requirements of the era and education system. However, the personal use of such tools by teachers during working hours might cause some problems in the educational processes. It is thought that one of the factors affecting teachers' tendency to demonstrate this situation, which is defined as 'cyberslacking behaviour' may be teachers' fear of missing out. Therefore it is thought that it is important to investigate the relationship between teachers' fear of missing out levels and their cyberloafing behaviour. It is observed that researches which was examied between teachers' fear of missing out levels and cyberloafing behaviours are limited. For this reason, it is thought that this research will contribute to the literature and reinforce other researches on both concepts. In this study, fear of missing out scale and scale of cyberloafing activities were used. For data analysis, independent samples t-test, one way varience analysis (ANOVA), one-way multivariate variance analysis (MANOVA), Pearson correlation analysis were used. According to the results gained from the research, teachers' fear of missing out levels and their cyberloafing behaviours were moderate. Teachers' fear of missing out level differed significantly according to gender, martial status, educational status, service period at school and service period in profession. Similarly, teachers' cyberloafing behaviours showed significant difference according to gender, martial status, educational status, service period at school and service period in profession. At the same time, it was observed that there was a significant positive relationship between tearchers' fear of missing out levels and their cyberloafing behaviours.