Ar-Ge harcamalarının makroekonomik değişkenler üzerine etkisi
The effect of R&D expenditures on macroeconomic variables
  1. Tez No: 639489
  2. Yazar: SILA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ar-Ge harcamaları, teknolojide dışa bağımlılığının azaltılmasında, ülke ekonomisinin büyümesinde ve gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada Ar-Ge Harcamalarının makroekonomik değişkenler üzerine etkisi araştırılmıştır. Türkiye de 1990-2018 dönemi temel alınarak Ar-Ge harcamalarının Ekonomik Büyüme ve İhracat değişkenleri arasındaki ilişki eşbütünleşme ve hata düzeltme modelleri vasıtasıyla sınanmıştır. Uzun dönem bulgularına göre Ar-Ge harcamalarının hem ekonomik büyüme hem de ihracat üzerinde pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Kısa dönem bulgularından elde edilen analiz sonuçlarına göre hata düzeltme mekanizmasının çalışmakta olduğu tespit edilmiş olup uzun dönem bulgularını desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ar-Ge Harcamaları, GSYH, İhracat, Engle-Granger Eşbütünleşme Analizi, Hata Düzeltme Modeli
Özet (Çeviri)
R&D expenditures play an important role in reducing foreign dependency in technology, in the growth and development of the country's economy. In this study, the effect of R&D Expenditures on macroeconomic variables was investigated. Based on 1990-2018 period in Turkey the relationship between R & D expenditures of Economic Growth and Export variable has been tested through cointegration and error correction models. According to the long-term findings a positive relationship was found on both economic growth and exports of R&D expenditures. According to the analysis results obtained from the short-term findings it is determined that error correction mechanism is working and long term findings are supported. KEYWORDS: R&D Expenditures, GDP, Export, Engle-Granger Cointegration Analysis, Error Correction Model