Tarihi Çorum saat kulesi için sahaya özel tasarım spektrumlarının oluşturulması ve TBDY-2018 deprem yer hareketi ölçeklendirme yöntemlerine dayalı dinamik davranışın incelenmesi
Dynamic response investigation of historical Çorum clock tower based on TBEC-2018 site specific response spectra and earthquake ground motion scaling methods
  1. Tez No: 639502
  2. Yazar: ESİN ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Ülkemizin sahip olduğu tarihi yapılar ve aktif sismik kaynaklar düşünüldüğünde, şüphesiz ki tarihi yapılara zarar verebilecek en önemli tehditlerden biri oluşum zamanı, konumu ve büyüklüğü önceden bilinemeyen depremlerdir. Bu nedenle tarihi yapıların dinamik etkiler altındaki yapısal davranışlarının belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir. Bu tezin amacı, tarihi yığma bir yapının dinamik davranışının incelenmesidir. Bu amaçla, Çorum ilinde bulunan ve yığma taşıyıcı sisteme sahip tarihi saat kulesini merkez alacak çalışma alanı için sismik tehlike analizi yapılmış ve sahaya özel deprem spektrumları geliştirilmiştir. Sismik tehlike analizi için oluşturulan deprem kataloğundan seçilen yer hareketi kayıtları, 2018 Türk Bina Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen ölçeklendirme yöntemleri uygulanarak hedef tasarım spektrumuna göre ölçeklendirilmiştir. Ölçeklendirilmiş yer hareketi kayıtlarının yatay bileşenleri tek ve çift doğrultuda uygulanarak saat kulesinin doğrusal dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda elde edilen maksimum yer değiştirme, asal gerilme ve şekil değiştirme değerleri ilgili yönetmeliklere göre karşılaştırmalı olarak irdelenmiş ve saat kulesinin dinamik davranışı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the historical structures and active seismic resources owned Turkey, it can be stated that earthquakes having many unknown parameters such as occurrence location, time, magnitude etc. are one of the most important threats that can damage the historical structures. Therefore, determination of the structural response of historical structures under seismic effects is extremely important and to take necessary precautions. The aim of this thesis is to investigate the dynamic behavior of a historical masonry structure. For this purpose, the historical masonry clock tower in Çorum, Turkey is selected as an example, seismic hazard analysis is performed for the study area and site-specific response spectra are developed. The ground motion records selected from the earthquake catalog created for seismic hazard analysis are scaled according to the target design spectrum by applying the scaling methods specified in the 2018 Turkey Building Earthquake Code. Linear dynamic analyses of the clock tower are performed by applying the horizontal components of scaled ground motion records in single and double directions. At the end of the analyses, maximum displacement, principal stress and strain values are examined comparatively according to the relevant regulations and the dynamic behavior of the clock tower is evaluated.