Hakikat Sonrası Çağ'da kadın ve siyaset
Women and politics in the Post-Truth Era
  1. Tez No: 639503
  2. Yazar: YEŞİM HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada“Hakikat Sonrası Çağ'da”kadın ve siyaset ilişkisi incelenmektedir. Hakikat sonrası çağ olarak türkçeleştirilen bu terimin orjinali“post-truth”tur. Siyasi olan bu kavram post-modernizmden sonra ortaya çıkmıştır. Modernizmin akla ve özneye verdiği değer post-modernizmle ortadan kalmıştır. Modernizmin hakikat ve gerçekliğe ilişkin atfettiği önem ise post-thruth çağda önemini kaybetmiştir. Gerçeklik ve hakikat farklı anlamlara gelmektedir. Gerçeklik ortada olandır. Hakikat ise gerçekliğe uygun öznel bir düşünce üretme faaliyetidir. Zihinsel bir aktivite gerektiren hakikat, içinde bulunduğumuz dönemde değersizleşmiştir. Hakikat sonrası çağda kadın-erkek hukuki zeminde eşit olsalar da uygulamada farklıdır. Daha önceki dönemlerde hukuksal haklar anlamında eşitlik yokken kadın her alanda ikincil konumdayken bu dönemde erkeklerle eşit haklara sahip olsa da toplum içinde yine geri planda kalmaktadır. Bu dönemde kadının siyaset içindeki durumu ise siyasi parti liderlerinin kolayca ürettiği yalanlar sonucunda önceki dönemlere göre daha olumsuz bir haldedir. Tarihin belirli dönemlerinden günümüze kadar kadının var olma çabası ve siyasetteki eril egemenliğin hala etkisini sürdürdüğü bir gerçektir. Feminist hareketler sonucunda kadınlar toplumsal eşitlik elde etmeye başlasa bile siyasetin kapıları kadınlara tam olarak açılmamaktadır. Siyasete katılımda kadınlar nicelik ve nitelik açısından yeterince temsil edilememektedir. Hakikat sonrası çağda güvensizlik en büyük sorundur. Gerçekle yalanın farkı ortadan kalkınca siyaset ortamı kadınlar için daha kaygan bir zemin haline gelmiştir. Siyasetçiler kadınlar için“yankı fanusu”oluşturarak onları sahte vaatlerle siyaset için hayaller kurmaya alıştırmışlardır. Sonuç olarak hakikat sonrası çağda kadınların siyasetteki temsil sorununun çözüleceği siyasi yalanlardan biridir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between women and politics in the“post-truth era”. The original term is“post-thruth”, which has been translated into Turkish as the post-truth era. This concept, which is political, emerged after post-modernism. The value that Modernism attaches to reason and subject has disappeared with post-modernism. The importance that Modernism ascribes to truth and reality has lost its importance in the post-thruth era. Reality and truth have different meanings. Reality is the obvious. Truth is the activity of producing a subjective thought in accordance with reality. The truth, which requires a mental activity, has become worthless in our time. n the post-truth era, although men and women are equal in legal ground, they are different in practice. While there was no equality in terms of legal rights in the previous periods, while women were in a secondary position in every field, although they had equal rights with men in this period, they still remain in the background in the society. In this period, the situation of women in politics is more negative than in previous periods as a result of the lies easily produced by political party leaders. It is a fact that from certain periods of history to the present day, women's efforts to exist and masculine domination in politics still have their influence. Even though as a result of Feminist movements, women begin to achieve social equality, the doors of politics are not fully opened to women. Women are not adequately represented in terms of quantity and quality in participation in politics. In the post-truth era, insecurity is the biggest problem. When the difference between truth and falsehood has disappeared, the political environment has become more slippery ground for women. Politicians have created“echo fanus”for women, acclimating them to fantasizing about politics with false promises. As a result, the question of women's representation in politics in the post-truth era is one of political falsehoods to be solved.