Holştayn ve simental ineklerinde barınak ve hayvan hijyenin bazı davranış özellikleri, süt verimi, süt bileşimi ve mastitis ile ilişkisi
The relationship between barn, animal hygiene and some behavioral characteristics, milk yield, milk composition and mastitis in holstein and simmental cows
- Tez No: 639524
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırma, farklı laktasyon dönemlerindeki Holştayn ve Simental ineklerinde barınak ve hayvan hijyeninin bazı davranış özellikleri ile süt verimi, süt bileşimi ve mastitis ile ilişkisini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada, laktasyonun erken ve orta döneminde olan Holştayn ve Simental ineklerin bulunduğu ahırların barınak özellikleri ve hijyeni, hayvanların vücut hijyeni, bazı davranış özellikleri süt verimi, süt bileşimi ve somatik hücre sayısı (SHS) belirlenmiştir. Bulgular: Bu araştırmada barınak özelliklerinin hayvan refahı standartlarına uygun olduğu, barınak hijyen özelliklerinden yataklık temizliği, servis yolu kayganlığı ve gübre birikiminin ise hayvan refahı standartlarına uymadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the behavioral characteristics of barn and animal hygiene and its relationship with milk yield, milk composition and mastitis in Holstein and Simental cows in different lactation periods. Material and method: In this research, barn characteristics and hygiene of animals, body hygiene, behavior, milk yield, milk composition and somatic cell count (SCC) were determined in the barns where Holstein and Simental cows were in the early and mid-lactation periods. Results: In the research, it was determined that the barn characteristics comply with animal welfare standards, and the hygiene characteristics of the barn, bed cleaning, service road slipperiness and fertilizer accumulation do not comply with the animal welfare standards.