İslam Ceza Hukukunda şüphe kavramı
The Concept of suspicion in the Islamic penal code
- Tez No: 63956
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKPINAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ceza hukuku, İslâm Hukuku içerisinde önemli bir yer işgal eden İslâm Ceza Hukukunun yanlış veya eksik bilgilenme gibi nedenlerle asıl mahiyetinden değişik bir şekilde algılandığı olmuştur. İslâm kültürünün fazla yaygın olmadığı çevrelerde bu yanlış algılama daha da belirgindir. Bu itibarla İslâm Ceza Hukukunun aslî yönüyle tanıtılması bir zorunluluk arz etmektedir. Bu olgu dikkate alınarak İslâm Ceza Hukukunun insanî yönünün bir bölümünün tanıtılması amacıyla çalışmamızın adı“ İslâm Ceza Hukukunda Şüphe Kavramı ”olarak tesbit edilmiştir.“ Şüpheden sanığın faydalanması”ilkesi İslâm Hukuku'nda yerleşik olan, aynı zamanda İslâm'ın adalet, merhamet ve af yönlerini yansıtan insanî bir ilkedir. Araştırmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışma İslâm Ceza Hukuku bağlamında yapıldığından giriş bölümünde İslâm'ın suç kabul ettiği fiiller, suçun genel unsurları ve bu suçlara öngörülen cezalar ana hatlarıyla anlatılmıştır. Birinci bölümde, cezaların düşmesinde müessir olan şüphenin kanunî dayanağı ve uygulama örnekleri ortaya konulmuş buna bağlı olarak her mezhep tarafından değişik isimler altında ele alman şüphe çeşitleri tanıtılmıştır.Bir mukayese imkânı vermesi amacıyla Modern Hukukta şüphe anlayışı da ayrıca verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, şüphenin oluşması incelenmiştir.Bu bölüm içerisinde suçun unsurlarında meydana gelen şüpheler, cehaletten kaynaklanan şüpheler ve ispatta meydana gelen şüpheler üzerinde durulmuştur. Daha sonra şüphenin kuvvet dereceleri ve hukukî sonuçlan izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Penal code takes an important place in the Islamic law. Sometimes the Islamic penal code has been perceived more different than its real nature because of wrong or short information. This wrong perception is more certain in the places where the Islamic culture is not widely known. For this reason to introduce the Islamic penal code with its real aspect is an obligation. Taking this fact into consideration, the title of our study is determined as“The Concept of Suspicion in the Islamic Penal Code”to make one part of the human aspect of the Islamic penal code known. The principle that the accused benefit from a suspicion is a settled rule that reflects the aspects of justice, kindness and forgiveness in Islam. Our study consist of an introduction and two chapters. In the introduction the acts Islam considers crimes, the general elements of the crime and the penalties for the crimes are told in detail because our study is about the Islamic penal law. In the first chapter the legal support and application examples of the suspicion that has an effect on dropping punishments are brought up, and in addition the kinds of the suspicion taken up by the law schools under different names are introduced. To make a comparison possible the mentality for the suspicion in the modern law is tried to be introduced. In the second section, the formation of the suspicion is examined. In this section We focused on the suspicions taking place in the elements of the crime or taking place because of the ignorance or in proving the crime. Then We tried to explain the degrees and legal consequences of the suspicion.