İslam hukukunda hukuk-ahlak ilişkisi bağlamında suçların gizlenmesi
The concealment of crimes within the context of the relationship between law and morality in islamic law
- Tez No: 1009735
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İslam hukukunda günah ve suç kavramları arasındaki ilişkiyi inceleyerek, ceza hukukunda suçların gizlenmesi (setr) meselesini hukuk–ahlâk bütünlüğü çerçevesinde ele almaktadır. Çalışmanın temel problemi, her günahın hukukî yaptırıma konu edilmemesi ve her suçun da aleniyet gerektirmemesi olgusundan hareketle, İslam ceza hukukunda gizlilik ve aleniyet dengesinin hangi ilkelere dayandığını ortaya koymaktır. Birinci bölümde günah kavramının etimolojik ve semantik anlam alanı analiz edilmiş; günahın ahlâkî boyutu ile ceza hukukunda suç (cerîme) kavramı arasındaki ilişki sistematik biçimde ortaya konmuştur. Ardından suçun hukukî unsurları ve İslam ceza hukukundaki tasnifi (had, kısas-diyet, ta'zîr) incelenmiştir. Özellikle zina ve kazf suçlarında ispat şartlarının ağırlığı, suçun alenileştirilmesini sınırlayan bir mekanizma olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde hukuk–ahlâk ilişkisi hem modern hukuk teorileri hem de İslam hukuk düşüncesi bağlamında ele alınmıştır. Hukukun normatif yapısı ile ahlâkın bağlayıcılığı arasındaki ilişki tartışılmış; İslam hukukunda hukuk–ahlâk bütünlüğünün ceza teorisine etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise setr kavramı etimolojik ve semantik boyutlarıyla analiz edilmiş; suçun gizlenmesinin hukukî mahiyeti, usulî dayanakları ve sınırları ortaya konmuştur. Şüphe ilkesi (hadlerin şüphe ile düşürülmesi), maslahat, kamu düzeni, mahremiyet ve hakkullah–hakku'l-ibad ayrımı bağlamında gizliliğin meşru ve gayrimeşru sınırları belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışma, İslam ceza hukukunda suçun gizlenmesinin keyfî bir tolerans değil; aksine ahlâkî ıslah, mahremiyetin korunması ve toplumsal düzenin temini arasında kurulan dengeli bir hukuk politikası olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the concepts of sin and crime in İslamic law and analyzes the issue of concealing crimes (satr) within the framework of the unity of law and morality. The central problem of the study is to determine the normative principles underlying the balance between publicity and confidentiality in İslamic criminal law, given that not every sin is subject to legal sanction and not every crime necessitates public disclosure. The first chapter analyzes the etymological and semantic dimensions of the concept of sin and explores its moral nature in relation to the legal concept of crime (jarīmah). It further examines the legal elements of crime and its classification in İslamic criminal law (ḥadd, qiṣāṣ-diyah, and taʿzīr). Particular attention is given to the strict evidentiary requirements in the crimes of zinā and qaḏf, which function as mechanisms limiting public exposure. The second chapter discusses the relationship between law and morality in both modern legal theory and İslamic jurisprudence. It evaluates how the unity of law and ethics in İslamic legal thought shapes the theory of punishment and its moral legitimacy. The third chapter focuses on the concept of satr (concealment), analyzing its legal nature, procedural foundations, and normative limits. The principles of doubt (the suspension of ḥadd punishments in cases of doubt), public interest (maṣlaḥah), public order, privacy, and the distinction between the rights of God (ḥaqq Allāh) and the rights of individuals (ḥaqq al-ʿibād) are examined to determine when concealment is legitimate and when disclosure becomes obligatory. The study concludes that the concealment of crimes in İslamic criminal law is not an arbitrary leniency but rather a principled legal policy aimed at balancing moral reform, protection of privacy, and preservation of social order.