Hizmet işletmelerinde yönetim sorunları ve Tokat ilinde bir uygulama
Serving companies administration problems and the practices in Tokat
  1. Tez No: 63955
  2. Yazar: YÜCEL EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Genel olarak ekonomik gelişme yanında bir ülkenin dış pazarlama ilişkisinin artık dünya ekonomisiyle bütünleşme düzeyi geliştikçe hizmet sektörünün hem iş imkânı hem de yaratılan değer açısından önemi artmaktadır. Ülkemizin bugünkü ekonomik gelişme ve dışa açılarak dünya ekonomisiyle bütünleşme sürecindeki konumu bakımından hizmetlerin önemi hızla artmaktadır. Fakat günümüzde hizmet işletmesi yöneticileri çok fazla sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunların başında öncelikli olarak yönetim sorunları gelmektedir. Hizmet sektöründe işletme içi ve işletme dışı olarak kabul edilen yönetim sorunları bu tür işletmelere önemli zorluklar oluşturmaktadır. Hizmet işletmeleri bulundukları sektörde başarılı olabilmeleri ve devamlılıklarını sürdürebilmeleri için bu sorunları önceden teşhis ve çözümleme yollarını bilmek durumundadırlar. Ayrıca önemli bir yönetim sorunu olan müşteri ilişkileri diğer fonksiyonlardan ayrı olarak ele alınması gerekmektedir. Bu sektörde faaliyet gösteren işletme yöneticileri yönetim sorunları konusunda kendilerinin uzmanlık alanlarına girmeyen konulan bu konuda uzmanlaşmış olan personeli istihdam ederek giderebilirler. Çalışmamız teorik ve ampirik olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda hizmet, hizmet işletmeleri ve hizmet işletmelerinde yönetim sorunları incelenmiştir. Ampirik bölümde ise, Tokat'ta beş ve daha fazla personel istihdam eden hizmet işletme yöneticilerinin yönetim sorunları hakkındaki düşünce ve uygulamalarının tespiti amacıyla bir saha çalışması yapılmıştır. Bu tespitler yapıldıktan sonra hazırlanan ankete verilen cevaplar ışığında değerlendirme yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The more the internaional marketing contact of a country increases and the level of her entegration in the world economy develops the more prestige she receives from the view point of service and employvent. The importance of our country in her entegration with the world economy as for her services has been rapidly increasing. But today the executives of serving companies face lots of problems. Among them the ones related to the administration egver the major port. The serving companies have to forsee and diagnose these problems so that they could be successful and maintain their stability mereover. The customer relations which is an important adminisration problem must separetely be studied. The executives working in this business may get rid of the problems about the subjects which are out of their own profession by emplaying stofF of the profession. Our study is of two parts; theorotical and amphiric. In the theoretical section we have studied service, serving companies and the administration problems in serving companies, In the amphiric section on the other hand we have mode a study to find out the practices and the thoughts of the executives of the companies which emplay five or more personnel in Tokat. After that; we have given some advice taking replies given to the guestinaine into consideration.