Ratlarda hidrojenle zenginleştirilmiş salin solusyonunun turnike uygulanan penil dokuda iskemi reperfüzyon hasarından koruyucu etkileri
Protective effects of hydrogen rich saline solution on penile tissue applied to penile tourniquet in rats from ischemia reperfusion injury
- Tez No: 639564
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada deneysel Mathieu tipi penil flep yapılarak penil turnike uygulanan ratlarda hidrojenden zengin salin solüsyonunun (HZSS) penil doku üzerine koruyucu etkilerinin araştırılmasını amaçladık. Çalışmamızda 36 adet erkek Winstar-albino rat rastgele seçilerek altışarlı altı gruba ayrıldı. Sham(S) grubuna hiçbir işlem yapılmadı. Diğer beş grupta Mathieu tip penil flep yapılarak penil turnike(Pt) yapıldı. PT10 ve PT30 gruplarında sırasıyla 10 ve 30 dakika Pt yapıldı. HZSS10 ve HZSS30 gruplarında ise 10 ve 30 dakikalık Pt açılmadan önce intraperitoneal HZSS 5ml/kg verilirken HZSSB grubunda Pt'den 1 saat önce HZSS verilerek 30 dakikalık Pt flep uygulması yapıldı. Tüm ratlar 4 saat sonra sakrafiye edilerek penil doku örnekleri alındı. Biyokimyasal olarak GSH, MPO, MDA, IL-6 ve TNF-α değerleri ölçüldü. Histopatolojik olarak olarak doku hasarı ve apoptotik indeks bakıldı. Sonuçlar One-way Anova ve Pearson's ki kare testlerle değerlendirildi. Biyokimyasal olarak MDA, MPO ve IL-6 değerlerinde HZSS verilen gruplar lehine istatiksel anlamlı azalma mevcutken (p0.05). TNF-α değerlerinde HZSS gruplarında daha düşük değerler varken sadece PT¹⁰ grubu ile HRSS¹⁰ arası anlamlı fark mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the protective effects of hydrogen-rich saline solution (HZSS) on penile tissue in rats who underwent an experimental Mathieu type penile flap with penile tourniquet. In this study, 36 male Winstar-albino rats were randomly selected and divided into six groups. No operations were performed on the sham (S) group. In the other five groups, penile tourniquet (Pt) was performed with Mathieu type penile flap. PT10 and PT30 groups were performed Pt for 10 and 30 minutes, respectively. In the HZSS10 and HZSS30 groups, intraperitoneal HZSS 5ml/kg was given before opening the 10 and 30 minutes of Pt. All rats were sacrificed after 4 hours and penile tissue samples were taken. Biochemically, GSH, MPO, MDA, IL-6 and TNF-α values were measured. Tissue damage and apoptotic index were examined histopathologically. Results were evaluated by one-way ANOVA and Pearson's chi-square tests. Biochemically, MDA, MPO and IL-6 values were significantly decreased in favor of HZSS groups (p 0.05). While TNF-α values were lower in HZSS groups, there was only significant difference between PT¹⁰ group and HRSS¹⁰.