Parkinson hastalığında farklı tedavi yöntemlerinin işitsel bellek, dikkat ve çalışma belleği üzerine etkileri
Effects of different treatment methods on auditory memory, attention and working memory in Parkinson's disease
  1. Tez No: 926689
  2. Yazar: BÜŞRA KAYNAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜRŞAT GÖKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Parkinson hastalığı bazal ganglion hasarları sebebiyle oluşmakta ve istirahat tremoru, rijidite, bradikinezi ve postüral refleks kaybı ile karakterize kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Parkinson hastalığında semptomların yaşam kalitesini etkilemesinin yanı sıra; motor, nöropsikiyatrik, kognitif işlev bozuklukları ve duyusal problemler gözlenmektedir. Parkinson hastalığının tedavisinde fonksiyonel düzelmenin sağlanması amaçlanmaktadır. Parkinson Hastalarında medikal ve cerrahi olarak iki farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Parkinson hastalarında uygulanan tedavilerden biri olan derin beyin stimülasyonu, genellikle subtalamik nukleus ve globus pallidusun iç bölümü olmak üzere iki spesifik bölgeye yerleştirilmektedir. Özellikle, subtalamik nukleusun kognitif işlemlemede önemli bir yeri olduğu ifade edilmektedir. Literatüre göre, medikal tedavi yöntemleri erken dönem Parkinson hastalarında daha etkin tedavi yöntemi olarak ifade edilmekte olup, derin beyin stimülasyonu hastalığın ilerleyen evrelerinde motor ve non-motor işlevlerin düzenlenmesinde en etkin yöntem olarak yer almaktadır. Bu çalışma ile, Parkinson hastalarında uygulanan medikal tedavi ve derin beyin stimülasyonunun, işitsel bilişsel işlemleme üzerinde etkileri ile özellikle bellek ve dikkat süreçlerine etkilerinin ve farklılıklarının araştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmaya katılan tüm katılımcıların standart olarak 125-8000 Hz aralığında hava yolu, 500-4000 Hz aralığında kemik yolu saf ses odyometri testi sağ ve sol kulak saf ses ortalamaları, 6000 ve 8000 Hz işitme eşikleri, Standardize Mini Mental Test sonucu, sağ, sol kulak ve binaural P300 testi ile latans ve amplitüt değerleri ile işitsel dikkat ve çalışma belleği; İşitsel Sözel Öğrenme testi ile sözel öğrenme, serbest hatırlamaya dayanan kısa süreli ve uzun süreli bellek, geriye ve ileriye doğru bozucu etki, anlık ve gecikmeli serbest hatırlama ve tanıma türü hatırlama ve Görsel İşitsel Sayı Dizileri testi ile işitsel sıralama, dikkat, çalışma belleği ve kısa süreli bellek süreçleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların kişisel bilgileri (yaş, cinsiyet, eğitim, meslek), hastalık bilgileri (tanılama tarihi, durasyonu, uygulanan tedavi, ek hastalıklar ve Hoehn&Yahr skalasına göre hastalık evresi) ve ek medikal bilgiler için demografik veri formu doldurulmuştur. Tüm gruplarda sağ ve sol kulak saf ses ortalamaları arasında farklılık bulunmamış olup, 6 kHz' de çalışma grubu 1'in, 8 kHz' de kontrol grubunun değerleri diğer gruplardan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p0.05). Hastalık durasyonu ve ilaç dozu hasta grupları arasında anlamlı olarak farklı bulunmuş olup hastalık durasyonu çalışma grubu 1'de, ilaç dozu çalışma grubu 2'de yüksek çıkmıştır (p0.05). P300 testinde sağ kulak, sol kulak ve binaural latans değerleri kontrol grubunda diğer iki hasta grubuna göre daha iyi elde edilmiş (p0.05). İşitsel Sözel Öğrenme ve Görsel İşitsel Sayı Dizileri testinde kontrol grubu sonuçları diğer iki hasta grubuna göre daha iyi bulunmuş (p0.05).
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is caused by damage to the basal ganglia and is a chronic and progressive disease characterized by resting tremor, rigidity, bradykinesia and loss of postural reflexes. Parkinson's disease is characterized by motor, neuropsychiatric, cognitive dysfunctions and sensory problems as well as symptoms that affect quality of life. The treatment of Parkinson's disease aims to achieve functional improvement. Two different treatment methods, medical and surgical, are applied in Parkinson's diseases. Deep brain stimulation, one of the treatments applied in Parkinson's diseases, is usually placed in two specific areas: the subthalamic nucleus and the inner part of the globus pallidus. In particular, the subthalamic nucleus has an important role in cognitive processing. According to the literature, medical treatment methods are more effective treatment methods in early Parkinson's patients, and deep brain stimulation is the most effective method in the regulation of motor and non-motor functions in the later stages of the disease. This study aims to investigate the effects of medical treatment and deep brain stimulation on auditory cognitive processing, especially memory and attention processes, in Parkinson's patients. In line with this purpose, all participants in the study had standardized airway pure tone audiometry between 125-8000 Hz, bone conduction pure tone audiometry between 500-4000 Hz, right and left ear pure tone averages, 6000 and 8000 Hz hearing thresholds, Standardized Mini Mental Test results, latency and amplitude values with right and left ear and binaural P300 test, auditory attention and working memory; Auditory Verbal Learning test assessed verbal learning, short-term and long-term memory based on free recall, backwards and forward interference, immediate and delayed free recall, and recognition-type recall; and Auditory Number Sequences test assessed auditory sequencing, attention, working memory and short-term memory. A demographic data form was completed for personal information (age, gender, education, occupation), disease information (date of diagnosis, duration, treatment, comorbidities and disease stage according to Hoehn & Yahr scale) and additional medical information. There was no difference between right and left ear pure tone averages in all groups, but the values of the patient group receiving medical treatment at 6 kHz and the normal group at 8 kHz were significantly higher than the other groups (p0.05). Disease duration and drug dose were significantly different between the patient groups, with disease duration being higher in the study group 2 and drug dose being higher in the study group 1 (p0.05). In the P300 test, right, left ear, and binaural latency values were better in the control group compared to the other two patient groups (p0.05). In the Auditory Verbal Learning and Visual Auditory Digit Span test, the results of the control group were better than the other two patient groups (p0.05).