Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kullanabilecekleri sermaye piyasası araçları ve modern finansman yöntemleri
  1. Tez No: 63961
  2. Yazar: SAİD ALPAGUT ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAFET EVYAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
VI ÖZET Kalkınmışlık düzeyleri ne olursa olsun, her ekonomide önemli bir yere sahip olan KOBİ'ler ekonomik sistemin vazgeçilmez bir unsurudur. KOBÎ'ler, gelişmekte olan ülkelerin bu çabalarının başarıya ulaşmasında önemli işlevleri yerine getirirler. Ekonomik sisteme olan katkıları ile ekonomiye bir canlılık bir dinamizm getiren KOBÎ'ler, ekonomik kalkınmanın“kilometre taşları”dır. KOBÎ'ler, birçok ülkede olduğu gibi, ülkemiz ekonomisinde de önemli bir yere sahiptirler. Toplam işletmelerin %99'unu oluşturan, KOBÎ'ler, ekonomimizin“bel kemiği”dir. KOBÎ'lerin ülkemiz ekonomisine; yarattığı istihdam imkanlarından bölgelerarası dengeli bir kalkınmanın gerçekleştirilmesine, kültür taşıyıcılığından bireyin topluma yabancılaşmasını önlemeye kadar ekonomik olduğu gibi sosyo ekonomik yönden de birçok katkıları vardır. Ülkemiz ekonomisinde önemli bir yer tutan ve ekonomik kalkın mada“anahtar”bir rol oynayan KOBÎ'ler, birçok sorunla karşı karşıya- dırlar. Bu sorunlar içerisinde, belki de en önemlisi finansman sorunudur. Kullanılan toplam krediler içerisinde, KOBÎ'lerin payının yalnızca %4 ci varında olması, bu işletmelerin finansal sorunlarının çözümünde kredi sisteminden yararlanamadıklarının açık bir göstergesidir. Finansal sorunlarının çözümünde kredi sisteminden çeşitli nedenlerle yararlanamayan KOBÎ'lerin, finansal sorunlarının çözümünde alternatif finans kaynağı arayışları, KOBÎ'lerin sermaye piyasası kaynaklarından yararlanabilme imkanlarım gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, KOBÎ'lerin finansal sorunlarının çözümünde sermaye piyasası kaynaklarından yararlanabilme imkanlarıvıı araştırılmakta, KOBÎ'lerin sermaye piyasasından fon temininde karşılaştıkları güçlükler üzerinde durulmakta ve KOBÎ'lerin finansmanında Risk Sermayesi finansman yönteminin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
vın SUMMARY Regardless of the levels of their development, Small and Medium - Sized Enterprises (SMEs) that have an important place in every economic structure are essential elements of the economic systems. SMEs carry out important functions for developing countries to succeed in their efforts to develop. By means of their participation in economic systems, they are“marking stones”of the economic development. As witnessed in several countries, they also occupy an important space in the Turkish economy SMEs, forming 99% of the total enterprises, are“the back bone”of our economy. SMEs, in addition to their economic participation, also provide high level assistance from the socio-economic point of view ranging from creating employment opportunity, realizing interregionally balanced development, transferring cultural values to preventing alienation of the individuals, in the society. SMEs, which occupy an important place in national economy and play a“key”role in development are currently facing with several questions. Perhaps, the most important one of those questions is the financial problem. The share of SMEs, being only 4% in total credits used, is a clear indication that such enterprises are not benefiting from the credit system. SMEs' seeking for alternative financial sources to solve their financial problems, which can not benefit from the credit system to solve their financial problems because of several reasons, caused possibilities to take place in the agenda for their benefiting from stock market sources. In this study the possibilities for SMEs to benefit from stock market sources in solving their financial problems are researched and theIX difficulties facing SMEs in obtaining funds from the stock market are stressed, and also the importance of the financing method of the Venture Capital in SMEs' financing is emphasized.