Sağlık çalışanlarında osteoporoz farkındalığı
Osteoporosis awareness in healthcare
- Tez No: 639608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışma; KSÜ Tıp Fakültesi'ndeki asistan doktor ve hemşirelerin osteoporoz bilgi düzeyi ve öz-etkililik algısını belirleyerek, bunların demografik özellikleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu uzmanlık tezi KSÜ Tıp Fakültesi'nde çalışan asistan doktor ve hemşirelerin osteoporoz farkındalık düzeylerini değerlendirmek amacıyla planlanmış kesitsel, tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma 01.11.2019-01.12.2019 tarihleri arasında 1(bir) ay boyunca yapılmıştır. Katılımcılar basit rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Bu çalışmanın evrenini KSÜ Tıp Fakültesi'nde çalışan asistan doktor ve hemşireler oluşturmaktadır. Hastanemizde toplam 777 asistan doktor ve hemşire mevcuttur. Anket için örneklem hesaplama yöntemiyle %5 hata payıyla ve %95 güven aralığında evren büyüklüğü 777 ve örneklem büyüklüğü 258 kişi olarak hasaplanmıştır. Literatür taraması sonucu oluşturulmuş 9'u sosyodemografik özellikleri,14'ü osteoporoz etyolojisiyle ilgili yaşam alışkanlıklarını sorgulayan sorular, 15'i osteoporoz ile ilgili temel bilgi alanlarını kapsayan soruları içeren 34 soruluk bir anket ile birlikte 24 sorudan oluşan osteoporoz bilgi testi ve 12 sorudan oluşan osteoporoz özetkililik /yeterlilik ölçeği katılımcılara yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ölçüm ile elde edilen değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu için Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler oran (%) ve frekans(n) ile ifade edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 22 paket programından yararlanılmıştır. Bulgular: Ortalama osteoporoz bilgi puanı 25 yaş üzeri grubunda 19-25 yaş grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksektir (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Goal: This work; It was planned to determine the level of osteoporosis knowledge and self-efficacy perception of assistant doctors and nurses at KSU Faculty of Medicine and to evaluate their relationship with demographic characteristics. Material and Method: This specialization thesis is a cross-sectional, descriptive study planned to evaluate osteoporosis awareness levels of assistant doctors and nurses working at KSU Faculty of Medicine. The study was carried out for 1 (one) month between 01.11.2019-01.12.2019. Participants were selected by simple random sampling method. The universe of this study is assistant doctors and nurses working at KSU Faculty of Medicine. There are 777 assistant doctors and nurses in our hospital. With the sample calculation method for the survey, the universe size was 777 and the sample size was 258, with a 5% error margin and 95% confidence interval. Osteoporosis information test consisting of 24 questions and 12 questions including a questionnaire consisting of 34 questions including 9 sociodemographic features, 14 questions about life habits related to the etiology of osteoporosis, 15 questions related to the basic knowledge fields about osteoporosis, and 12 questions created by the literature review. The summary / competence scale was applied to the participants by face-to-face interview method by the researcher. In the evaluation of the data, Kolmogorov Smirnov test was used for the conformity of the variables obtained by measurement to the normal distribution. Descriptive statistics are expressed in ratio (%) and frequency (n). IBM SPSS 22 package program was used to evaluate the data. Results: The mean osteoporosis knowledge score was statistically significantly higher in the age group over 25 compared to the 19-25 age group (p = 0.005).