Assessment of healthcare staff's knowledge and their daily behavior towards osteoporosis in iraq, wasit governorate
Irak, wasit valiliği'nde sağlık personelinin osteoporoza karşı bilgi ve günlük davranışlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 798745
  2. Yazar: HANI HABEEB NASER AL-BADRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Osteoporoz, tüm dünyada genel kabul görmüş şekliyle, kemik kütlesinde azalma ve kemik dokusunun yapısal olarak bozulması sonucu kemik kırılganlığının ve kırılma riskinin artması ile karakterize bir iskelet hastalığıdır. İnsanlarda en yaygın kemik hastalığı olan osteoporoz, ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Kadınlar, yaşlılar ve Kafkasyalıların etkilenme olasılığı daha yüksektir. Hipertansiyon inme riskini artırdığı gibi, osteoporoz da kırık riskini artırır. Her cinsiyet ve ırktan çok sayıda birey osteoporozdan muzdariptir ve nüfus yaşlandıkça bu prevalans artacaktır. Kırıklar oluşana kadar fark edilmeyen, yaşamı tehdit eden komplikasyonlara ve hatta ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Bu çalışmanın temel amacı; hemşirelerin osteoporoz hastalığı ile ilgili bilgi düzeylerini değerlendirmek; hemşirelerin kemik sağlığını geliştirmeye ve risk faktörlerini azaltmaya yönelik sağlıklı davranışlarını değerlendirmek; hemşirelerin osteoporoz hakkındaki bilgileri ile sosyodemografik özellikleri arasında ilişki bulmaktır. Wasit Valiliği'nde (Al-Karamah Eğitim Hastanesi) kesitsel tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. 15 Ekim 2022 ile 15 Ocak 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın planlanmasında nicel araştırma kullanılmıştır. Wasit Şehrindeki Al-Karamah Hastanesindeki hemşirelerin osteoporoz hakkındaki bilgi ve tutumlarını değerlendirmeyi amaçlayan bir çalışmaydı. Bu çalışmanın bulgularına göre, veri toplama sırasında Al-Karamah Hastanesindeki hemşirelerin osteoporoz bilgi düzeyi orta-düşük düzeydeydi. Bu grup insanla çalışan hemşirelerin, osteoporozun belirti ve bulguları, risk faktörleri ve önleme yolları, özellikle hemşirelik bakımı ve eğitimi yoluyla nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmesi gerekir. Çalışmamızın bulgularına göre, evli (21-29) ve üniversite mezunu hemşireler osteoporozu daha iyi anlamaktadır. Yaş grupları arasındaki istatistiksel bilgi farklılıkları açısından çalışmamızda, farklı yaş gruplarına göre hemşirelerin ve çalışanların osteoporoz bilgilerinde anlamlı farklılıklar olduğu bulundu. Gruplar arasındaki bilgi farklılıkları açısından çalışmamız, erkek ve kadın hemşireler arasında ve ayrıca kentsel ve kırsal hemşireler arasında bilgi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Bu, osteoporoz hakkında aynı düzeyde bilgiye sahip oldukları anlamına gelir. Araştırma bulgularımıza göre ve VKİ grupları arasındaki istatistiksel farklılıklar açısından, VKİ grupları arasında hemşirelerin osteoporoz bilgilerinde anlamlı bir fark yoktu. Dört grup hemşire osteoporoz hakkında aynı bilgi düzeyine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis, as generally accepted around the world, is a disease of the skeleton characterized in an increase in bone brittleness and break risk due to a loss of bone mass and structural worsening of bone tissue. The main purpose of this study is to: evaluate the level of nurses' knowledge concerning osteoporosis disease; assess nurses' healthy behaviors for enhancing bone health and reducing risk factors; and find a association between nurses' knowledge about osteoporosis and their sociodemographic characteristics. A cross-sectional descriptive study was conducted in Wasit Governorate (Al-Karamah Teaching Hospital). Between the 15th of October 2022 and the 15th of January 2023. Quantitative research was used in the planning of the study. According to the conclusions of this study, knowledge of osteoporosis was moderate-to-low among nurses in Al-Karamah Hospital during data collection. Nurses who work with this group of people need to learn more about osteoporosis's symptoms and signs, risk factors, and ways to prevent it, especially how to get treatment through nursing care and education.