Obstrüktif uyku apnesi olan hastalarda laringofaringeal reflü varlığı ve etkisinin araştırılması
Investigation of the presence of laryngofaringeal reflux in patients with obstructive sleep apnea and its effect
- Tez No: 639615
- Danışmanlar: PROF. HÜLYA EYİGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Toplumda sıklıkları ve morbiditeleri yüksek iki hastalık olarak bilinen“Obstrüktif Uyku Apne Hastalığı”(OUAH) ile“Laringofaringeal Reflü”(LFR) ilişkisini ve OUAH nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastaların dokularında Helicobacter Pylori (H. pylori) varlığını araştırmak. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine horlama, uykuda nefes durması, gündüz aşırı uykululuk hali, sabahları yorgun uyanma şikayetleri ile başvuran, polisomnografi (PSG) ile OUAH tanısı konulan ve cerrahi tedaviye karar verilen 33 hasta dahil edildi. Hastalara kliniğimizdeki uyku laboratuvarında 32 kanallı polisomnografi (EMBLA S 4500) uygulandı. Hastalara cerrahi yapılmadan önce videolaringoskopi ile reflü bulgu skorlaması yapıldı ve hastalardan reflü semptom skorlama formunun doldurulması istendi. Tüm hastaların vücut kitle endeksi (VKİ), reflü bulgu skorlamaları (RBS), reflü semptom indeksleri (RSİ), apne-hipopne indeks (AHİ) değerleri başta olmak üzere diğer PSG parametreleri not edildi. Tüm hastaların cerrahi sonrası elde edilen yumuşak damak, uvula ve tonsil dokularında hızlı üreaz testi çalışıldı, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (Real-Time PCR) ile H. pylori varlığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between“Obstructive Sleep Apnea Syndrome”(OSAS) and“Laryngopharyngeal Reflux”(LPR), known as two diseases with high frequency and morbidity, and the presence of Helicobacter Pylori (H. pylori) in the tissues of patients undergoing surgical treatment for OSAS. Material and Methods: The study included 33 patients who were admitted to the Antalya Training and Research Hospital Otorhinolaryngology Outpatient Clinic with the complaints of snoring, sleepless breathing, excessive sleepiness during the day, tired awakening in the morning, and diagnosed as OSAS with polysomnography (PSG) and decided on surgical treatment. 32-channel polysomnography (EMBLA S 4500) was applied to the patients in the sleep laboratory in our clinic. Before the surgery, the reflux finding scoring was done by videolaryngoscopy and the patients were asked to fill out the reflux symptom scoring form. PSG parameters, body mass index (BMI), reflux finding scores (RFS), reflux symptom indices (RSI), apnea-hypopnea index (AHI) values were noted. Rapid urease test in soft palate, uvula and tonsillar tissues obtained after surgery from all of patients were studied, the presence of H. pylori was investigated by real-time polymerase chain reaction (Real-Time PCR).