Sosyal bilgiler öğretim programına yönelik mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğretmen adaylarıyla geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Developing mobile augmented reality practices for the social studies teaching program with the teachers: A action research
  1. Tez No: 639616
  2. Yazar: NAİL DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araştırmanın amacı; Sosyal bilgiler öğretim programına yönelik olarak ders kitabını, Mobil Artırılmış Gerçeklik etkinlikleri tasarlamak suretiyle yeniden yapılandırmak ve bu etkinlikleri mobil uygulama haline getirerek gerçekleştirilen artırılmış gerçeklik öğretiminin katılımcılar üzerindeki etkilerini saptamak ve konu hakkındaki görüşlerinin belirlemektir. Bu doğrultuda 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı, katılımcı grubuyla araştırma çalışması boyunca yeniden yapılandırılmıştır. Bu amaca yönelik olarak 2018-2019 akademik yılının bahar döneminde bir devlet üniversitesinin sosyal bilgiler eğitimi bölümünde öğrenim gören 25 kadın, 21 erkek toplam 46 öğretmen adayı araştırmanın katılımcı grubunu oluşturmaktadır. Çalışma eylem araştırması olarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aşamasında; odak grup görüşmeleri, araştırmacı günlükleri, gözlemler, teknoloji entegrasyonu öz-yeterlik algısı ölçeği, dereceli puanlama anahtarları ve anlamsal farklılıklar ölçeği aracılığı ile veriler elde edilmiştir. Araştırma bir akademik dönemi kapsayan 14 hafta boyunca sürdürülmüştür. Verilerin analizine geçildiğinde, araştırmanın nitel boyutunda; odak grup görüşmeleri verilerinin analizi için içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı günlükleri ve gözlem notları ile gerekli teyitler sağlanarak nitel boyuta ilişkin bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde ise; Teknoloji Entegrasyonu Öz-Yeterlik Algısı Ölceği katılımcılara ön-test ve son-test olarak uygulanmış ve analiz aşamasında t-testi yapılmıştır. Dereceli Puanlama Anahtarları ile öğrencilerin performans ürünleri değerlendirilmiş, grup ve tüm katılımcılar dikkate alınarak karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Anlamsal Farklılıklar Ölçeğinde yüzde ve frekans analizi yapılarak katılımcıların çalışma hakkındaki duygusal tutumlarını ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında değerlendirilen bulgulardan birtakım sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak: katılımcıların, MAG etkinlikleri gerçekleştirmek için hazırbulunuşluk düzeylerinin ve teknolojik bilgi altyapılarının yetersiz olduğu saptanmış bu sebeple AG uygulamalarını zor, komplike, dikkat gerektiren ve zaman açısından maliyetli bulmuşlardır. Diğer yandan programı kolaylaştırıcı, anlaşılır, farklı alanlarda kullanılabilir ve işlevsel olarak yorumlamışlardır. Katılımcılardan elde edilen görüşler neticesinde AG'nin mobil cihazlarda kullanılmasının; erişim kolaylığı ve etkin katılım sağlayacağı, ilgiyi arttıracağı, algıyı geliştireceği yorumlarına ulaşılmıştır. MAG'in eğitimde kullanılmasının; somutlaştırıcı olduğu, akademik başarıyı artıracağı, kalıcı öğrenme sağlayacağı ve işbirlikçi öğrenmeyi destekleyici olduğu ifadelerine ulaşılmıştır. MAG'in öğrenci açısından; keyif verici, ilgilerini artırıcı, güdüleyici, geliştirici, öğrenmeyi kolaylaştırıcı ve derse karşı olumsuz algıları kırabilecek bir yapıda olduğu görüşleri elde edilmiştir. MAG'in eğitimci açısından; mesleki olarak öğretmeni geliştirici olduğu, üretkenliği artırdığını, kişisel ve bilgisel donanımı desteklediğini, yaratıcılığı geliştirdiği, haz verici olduğu, eğitimciyi güdüleyici olduğu ve öğreticinin sosyal kalmasına yardım ettiği görüşlerine ulaşılmıştır. Diğer yandan öğrenciler birçok öğretim alanında da bu teknolojinin kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Katılımcıların MAG çalışmaları değerlendirildiğinde genellikle“nitelikli”ürünler ortaya koymuşlardır. Sonuç olarak öğretmen adaylarına MAG etkinliklerinin öğretilebileceği ve yaratıcı ürünler elde edilebileceği söylenebilir. Diğer yandan katılımcı grubuna yapılan ön-test ve son-test neticesinde anlamlı bir fark ortaya çıkmadığı anlaşılmıştır Katılımcılar MAG etkinlikleri geliştirme tutumlarına bakıldığında duyuşsal açıdan, AG uygulamaları geliştirmeyi; eğlenceli, zor, karmaşık, sıradışı, yenilikçi, kafa karıştırıcı ve yorucu olarak nitelemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The aim is to restructure the textbook for the social studies curriculum by designing Mobile Augmented Reality activities and to determine the effects of the augmented reality teaching carried out by making these activities mobile applications and to determine their opinions on the subject. Accordingly, the 7th grade social studies textbook was restructured with the participant group during the research study. For this purpose, a total of 46 teacher candidates, 25 female and 21 male, studying in the social studies education department of a state university in the spring semester of the 2018-2019 academic year constitute the participant group of the study. The study was carried out as an action research. During the data collection phase; Data were obtained through focus group interviews, researcher diaries, observations, technology integration self-efficacy scale, graded scoring keys and semantic differences scale. The research was carried out for 14 weeks covering an academic term. When the data is analyzed, in the qualitative dimension of the research; Content analysis method was used for the analysis of focus group interview data. The findings regarding qualitative dimension were obtained by providing the necessary confirmations with the researcher's diaries and observation notes. In the analysis of the quantitative data of the research; Technology Integration Self-Efficacy Scale was applied to the participants as a pre-test and a post-test, and a t-test was conducted at the analysis stage. The performance products of the students were evaluated with the Rubric and comparative analysis was made by considering the group and all participants. In the Semantic Differences Scale, it was aimed to reveal the emotional attitudes of the participants about the study by performing percentage and frequency analysis. Some results were obtained from the findings evaluated within the scope of the research. As a result: It was determined that the readiness levels of the participants to perform MAR activities and their technological information infrastructure were insufficient. Therefore, they found the AR applications difficult, complicated, demanding and costly in terms of time. On the other hand, they interpreted the program as facilitating, understandable, usable in different areas and functional. Using AR on mobile devices as a result of the opinions obtained from the participants; It has been found that it will provide ease of access and active participation, increase interest and improve perception. Using MAR in education; It has been found that it is concretizing, will increase academic success, provide permanent learning and support collaborative learning. MAR's for the student; It has been obtained the opinions that it is enjoyable, stimulating, encouraging, developing, facilitating learning and breaking negative perceptions towards the lesson. MAR's for the educator; It has been concluded that it is professionally a teacher developer, increases productivity, supports personal and informational equipment, improves creativity, is pleasurable, motivates the educator and helps the teacher stay social. On the other hand, students stated that this technology can be used in many teaching areas. When the MAR studies of the participants were evaluated, they generally produced“qualified”products. As a result, it can be said that MAR activities can be taught to prospective teachers and creative products can be obtained. On the other hand, it was understood that no significant difference emerged as a result of the pre-test and post-test of the participant group. They described it as fun, difficult, complex, unusual, innovative, confusing and tiring.