Dental turizmde hizmet kalitesi: Budapeşte uygulaması
Service quality in dental tourism sector: The case of Budapest
  1. Tez No: 639622
  2. Yazar: HÜSEYİN BARBAROS YEŞİLDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN KENDİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dental turizm süreçlerinde sunulan hizmetin kalitesine ilişkin dental turistlerin algısını ölçmeye yönelik yürütülen bu tez çalışmasında, 388 kişinin gönüllülük esasına göre katılım sergilediği bir anket uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma hipotezleri, katılımcıların demografik değişkenlerinin, dental turizm hizmet kalitesi ile ilişkilendirilen ölçek ifadeleri ile yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında varılan temel sonuç demografik değişkenlerin dental turizm süreçlerindeki hizmet kalitesi algısı ile anlamlı ilişki içerisinde olduğudur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which was carried out to measure the perception of dental tourists regarding the quality of the service provided in dental tourism processes, a questionnaire in which 388 people participated on a voluntary basis was applied. The data obtained as a result of the survey were analyzed with SPSS 22.0 package program. Research hypotheses were interpreted by associating the demographic variables of the participants with the scale expressions associated with the quality of dental tourism service. The main conclusion of the research is that demographic variables are in a significant relationship with the perception of service quality in dental tourism processes.