Rönesans Dönemindeki savaş temalı resimlerin biçim ve içerik yönünden çözümlenmesi
The formal and contextual analysis of war themed Renaissance paintings
  1. Tez No: 639637
  2. Yazar: CAN ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ALMELEK İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sanat Tarihi, Education and Training, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İnsanlık tarihindeki en karmaşık konulardan biri olan savaş olgusu; insanların kaçınmak istediği felaket ve aynı zamanda hayatta kalma mücadelesinde sahip oldukları umudu temsil etmektedir. Geçmişten bu yana insanlar; savaşarak karşıdaki güçleri yok edip, onların sahip olduklarını ele geçirerek yaşamı devam ettirmenin mümkün olacağı düşünmüştür. İlk zamanlar hayatta kalma mücadelesi nedeni ile ortaya çıkan savaş kavramı, daha sonraları devletlerin birbirleri üzerinde söz sahibi olma aracına dönüşmüştür. Bilim, edebiyat ve sanat alanlarında“yeniden doğuş, aydınlanma”anlamına gelen Rönesans döneminde savaşı konu alan birçok eser bulunmaktadır. Bu eserler hem Rönesans'ın doğduğu yer olan İtalya'da kahramanlık öyküsü olarak ele alınıp şehir devletlerinin birbiri üzerinde güçlerini göstermesi amacıyla resmedilmiş hem de Rönesans'ın tüm dünyaya yayılmasıyla insanlık tarihindeki önemli savaşlar bu dönemdeki eserlere konu olmuştur. Ancak literatürde, Rönesans döneminin savaş temalı resimlerini inceleyen araştırmalar yetersizdir. Bu çalışmada, Rönesans dönemindeki kültür ve savaş ortamına değinilmiş ve sanatçıların bu ortamda oluşturdukları eserler biçim ve içerik yönünden incelenmiştir. Ayrıca, çalışmada Rönesans ve onu takip eden Maniyerizm'in İtalya ve kuzey ülkelerinin mevcut sanat ortamı üzerine etkisinden bahsedilmiştir. İlgili savaşların nedenleri ve önemli sonuçları, eserin içerik açısından incelenmesi için büyük bir öneme sahip olduğundan, savaşlar hakkında da bilgi verilmiştir. Savaşların biçimsel yönden incelenmesi sırasında, savaş tekniklerinin günden güne geliştiği de gözlenmiş ve buna örnek olarak yeni silahların eserlerdeki savaş meydanlarında kullanılmaya başlanması dikkat çekmiştir. Bununla birlikte dönem içerisindeki ünlü sanatçıların eserlerinde kendilerinden önceki ustalardan etkilendikleri gözlenmiştir. İncelenen eserler arasında, dönemin en büyük devletlerinden olan Osmanlı Devleti'ne göndermelerin yanı sıra alegorik ögeler ve dünya dışı ortamlardan kesitlere rastlanmıştır. Ayrıca sanatçıların eserlerinde antik ve çağdaş dönem arasında ilişki kurduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of war, one of the most complex issues in human history; it represents the catastrophe that people want to avoid, as well as the hope they have in the struggle for survival. From past to present, people thought that it would be possible to survive by destroying the opposing forces by fighting and taking over what they had. The concept of war, which first appeared due to the struggle for survival, later turned into a tool for states to have a voice over each other. There are many works on the subject of war in the Renaissance, which means“rebirth, enlightenment”in the fields of science, literature and art. These works were both considered as a heroic story in Italy, birthplace of the Renaissance, and were shown in order to show the statue of the states over each other; and as the Renaissance spread throughout the world, the important wars in the history of humanity were the subject of the works in this period. However, studies on war-themed paintings of the Renaissance era is inadequate in the literature. In this study, culture and war enviroment was mentioned and the works created by the artists in this environment are investigated in terms of their form and content. Additionally, the effect of the Renaissance and the following Mannerism on the contemporary artistic environment of Italy and the Nordic countries was also mentioned. Since the reasons and important consequences of the related wars has a great importance on contextual analyzing of the works, it was also given an information about wars. During the formal examination of wars, it was observed that war techniques developed day by day, and for example, it was noteworthy that new weapons began to be used in the battlefields in the works. Moreover, it was observed that famous artists during this period were influenced by the masters in their works. Among the studied works, in addition to references to the Ottoman State, one of the largest states of the period, allegorical elements and sections from extraterrestrial environments were encountered. Besides, it has been observed that artists establish a relationship between the ancient and contemporary periods in their works.