Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ndeki araştırma görevlilerinin akılcı ilaç kullanımına yönelik bilgi düzeyleri, tutumları ve davranışlarına bir bakış
An overview of the knowledge levels, attitudes and behaviors of research associates at Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center regarding rational use of drug
  1. Tez No: 639645
  2. Yazar: HALİL İSMAİL KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görev yapan araştırma görevlilerinin AİK'e yönelik bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmek, var olan sorunları tespit etmek, elde edilen sonuçlarla da gelecekte yapılacak çalışmalara öneriler geliştirilmesini sağlamak hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde reçete yazabilen branşlarda görevli olan 170 araştırma görevlisi hekimin dahil edildiği Mayıs 2019 – Eylül 2019 tarihleri arasında anket uygulanarak yapılan bu araştırma tanımlayıcı tipte düzenlenmiştir. Araştırmada katılımcılara sosyodemografik veriler içeren ve onların AİK bilgi düzeylerini, tutumlarını ölçen 35 soruluk bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan hekimlerin %50,6'sı erkek, %49,4'ü kadındır ve %72,4'ü 26-30 yaş aralığındadır. Hekimlerin %78,2'si hastalarına 10 dk ve altı süre ayırabilmekte, %21,4'ünün günlük 90 ve üzerinde hasta muayenesi olmaktadır. Araştırmaya katılan hekimlerin branşları arasında ilaç kalem sayısı bakımından (p0,05). Sonuç: Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili belirli bir yol alınmış olsa da halen eksiklikler devam etmektedir. AİK eğitimlerinin sadece hekimlere değil tüm topluma yapılması, hekimlere ise mezuniyet öncesi ve sonrası belirli aralıklarla devam edip takipleri yapılarak etkin ve nitelikli bir eğitim verilmesi gerekmektedir. Ayrıca hekimlerin aşırı hasta yükü ve hastalarına yeterince süre ayıramadıkları için AİK kurallarını uygulamakta zorlandıkları görülmektedir. Bu nedenlerle sadece hekimlere değil, topluma ve devletin düzenleyici mekanizmalarına da görevler düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The present study aims to evaluate the knowledge levels, attitudes and behaviors of the research associates at Zonguldak Bülent Ecevit University Health Application and Research Center regarding rational use of drug, to identify the current problems and to develop suggestions for future studies based on the results obtained. Material and Method: In this descriptive study, which was conducted between May 2019 and September 2019, a survey was applied to 170 medical research associates working in branches with the authority to prescribe medication at Bülent Ecevit University Health Application and Research Center. In the present study, a 35-item survey was applied to the participants to obtain their socio-demographic data and their knowledge level and attitudes regarding rational use of drug. The data obtained were analyzed using the IBM SPSS statistical package software. Findings: 50.6% of the participants were male, 49.4% were female and 72.4% were aged 26-30. 78.2% of the participants could allocate 10 minutes or less to their patients while 21.4% examined 90 or more patients daily. There was a significant difference between the branches of the participants in terms of the average number of drugs prescribed (p0.05). Conclusion: Although there have been certain advancements regarding Rational Use of Drug, there are still some deficiencies. It is required to conduct training programs on Rational Use of Drug not only for doctors but for the entire society. Efficient and high-quality training should be given to doctors at intervals before and after they graduate. It is also observed that doctors struggle to apply the rules of Rational Use of Drug due to excessive numbers of patients and the fact that they are unable to allocate enough time to their patients. For this reason, in addition to doctors, certain responsibilities fall to the society and the regulatory mechanisms of the state as well.