Epigenetik mekanizmalar üzerine etkili ilaçların nöroinflamasyon hücre modelinde nöroprotektif rollerinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective roles of drugs effective on epigenetic mechanisms on neuroinflammation cell model
- Tez No: 639646
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRİŞ DİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Chlamydia pneumoniae (Cpn), genellikle hafif ve atipik karakterde çok çeşitli pulmoner hastalıklara neden olan zorunlu hücre içi gram-negatif bir patojendir. Kalıcı enfeksiyonlara neden olduğu ve Alzheimer hastalığı (AH) patolojisinde de rol oynadığı yönündeki bulgular gün geçtikçe artmaktadır. Bu tez çalışmasında Cpn enfeksiyonunun ve epigenetik mekanizmalar üzerine etkili ilaçlar olan Trikostatin A (TSA), givinostat ve RG108'in ve antibiyotik rifampinin nöronal mikroçevredeki inflamatuvar ve epigenetik kromatin düzenlemesi ile ilişkili genler üzerindeki etkileri gen panelleriyle araştırılmıştır. Buna ek olarak, amiloid beta (Aβ) (1-42) tarafından indüklenen nörotoksisite modelinde ilaçların nöroprotektif etkileri, gerçek zamanlı hücre analiz sisteminde hücre canlılıkları incelenerek ve akış sitometride Aβ1-42 antikor seviyesi, toplam ROS miktarı ve apoptotik etki seviyeleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, özellikle TSA ve RG108'in, hem nöroinflamasyon hem de nörotoksisite modellerinde önemli nöroprotektif etkileri bulunmuştur. Ayrıca literatüre kazandırılan Cpn ile oluşturulmuş nöroinflamasyon modeli üzerinde, TSA, RG108, givinostat ve rifampin'in AH ile ilişkisi, epigenetik ve inflamatuvar etkileri bağlamında incelenmiştir ve SETD7, DPEP2, HDAC10, HDAC4, SETD8, RAGE ve RELA genlerinde önemli ekspresyon değişimleri belirlenmiştir. Sonuçlarımızın, AH nöropatolojisinde yer alan epigenetik düzensizlikler ve Aβ nörotoksisitesine karşı nöroprotektif etki mekanizmaları hakkında, terapötik seçeneklerin sınırlı olduğu AH tedavisine alternatif bir basamak oluşturabilecek ön veriler olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Chlamydia pneumoniae (Cpn) is a mandatory intracellular gram-negative pathogen that causes a wide variety of pulmonary diseases, usually mild and atypical. Cpn can cause permanent infections, and there is growing evidence about the role in the pathology of Alzheimer's disease (AD). In this thesis, the effects of Cpn infection and drugs, that are effective on epigenetic mechanisms, Trichostatin A (TSA), givinostat, and RG108 and an antibiotic rifampin, on the neuronal microenvironment related genes related to inflammatory and epigenetic chromatin regulation were investigated with gene panels. In addition, the neuroprotective effects of the drugs on amyloid beta (Aβ) (1-42)-induced neurotoxicity model were investigated by evaluating the cell viability with the real-time cell analysis system and determining the Aβ1-42 antibody, total ROS and apoptotic effect levels using flow cytometer. As a result, especially TSA and RG108 have been found neuroprotective on both neuroinflammation and neurotoxicity models. In addition, on the newly introduced Cpn-induced neuroinflammation model, the relationship between TSA, RG108, givinostat and rifampin with AD was investigated in the context of epigenetic and inflammatory effects, and significant expression changes were determined in SETD7, DPEP2, HDAC10, HDAC4, SETD8, RAGE and RELA genes. It is believed that the results provide preliminary data on epigenetic disorders in AD neuropathology and neuroprotective action mechanisms against Aβ neurotoxicity, which may constitute an alternative step to AD treatment that has limited therapeutic options.