Doğum sonrası travmatı̇k stres düzeyı̇nı̇n anne-bebek bağlanmasına etkı̇sı̇
The effect of traumatic stress level on mother-infant bonding in the postpartum period
  1. Tez No: 639747
  2. Yazar: BUSE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma doğum sonrası dönemde travmatik stres düzeyinin anne-bebek bağlanmasına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma süresince bebeği 6 aylık olan, bebeğinin rutin takibi ve aşı uygulaması için çocuk polikliniğine başvuran kadınlardan oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmeyerek, çalışmaya alınma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 360 kadına anket formu uygulandı. Araş tırma verileri araş tırmacı tarafından uygulanan, Tanımlayıcı Bilgi Formu, City Doğum Travması Ölçeği(CTDÖ) ve Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği(DSBÖ) kullanılarak elde edildi. Veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen kadınların yaş ortalaması 29.24 ± 3.52 ve çoğunluğunun eğitiminin lisans seviyesinde (%76,1) olduğu belirlendi. Bu çalışmada CDTÖ toplam puan ortalaması 20.23±14.32 (0-60) olduğu ve kadınların %90,6 (n=326) en az 1 ya da daha fazla belirtisinin olduğu belirlendi. Örneklemdeki kadınların CTDÖ'ye göre %16,4 (n=59) DSM-5 teki TSSB'nin tüm tanı kriterlerini karşıladığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of traumatic stress level on mother-infant bonding in the postpartum period. Materials and Method: The research was conducted as a descriptive study. The study consisted of women whose baby was 6 months old when research was conducted and applied to the child outpatient clinic for routine follow-up and vaccination. Without going to sample selection, a questionnaire was applied to 360 women who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. The research data were obtained by using the Descriptive Information Form, City Birth Trauma Scale (CityBiTS) and Postpartum Bonding Scale (PBQ). Assesment of datas was use SPSS program. Findings: It was stated that the mean of age women included in the study was 29.24 ± 3.52 and the majority of them were at the bachelors degree (76.1%). In this study, it was determined that the mean total score of CityBiTS was 20.23 ± 14.32 (0-60) and 90.6% (n = 326) of women had at least 1 or more symptoms. It was determined that women in the sample met all diagnostic criteria of PTSD in 16.4% (n = 59) DSM-5 according to CityBiTS.