Doğum sonrası dönemde eş desteğı̇nı̇n travma sonrası stres belı̇rtı̇ düzeyı̇ne etkı̇sı̇
The Effect of Spouse Support on Post-Traumatic Stress Symptom Level in the Postpartum Period
  1. Tez No: 639750
  2. Yazar: MELEK IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma, doğum sonu altıncı ayda eş desteğinin travma sonrası stres belirti düzeyine olan etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde Ocak 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma, alınma kriterlerine uyan 315 anne ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında tanılama formu, City Doğum Travması Ölçeği ve Erken Lohusalık Sürecinde Kadınların Algıladıkları Eş Desteği Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan katılımcıların %35,5'i 18-25 yaş grubu ve , %71,5'i 8 yıl ve altı eğitim düzeyine sahiptir. Kadınların %11,6'sının (n=37) CDTÖ'ye göre tüm travma kriterlerini karşıladığı, CDTÖ puan ortalamasının 25±3,81 (0-60) ve Erken Lohusalık Sürecinde KAEDÖ puan ortalamasının ise 57,69 ±7,38 (16-80) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is planned to determine the effect of spouse support on posttraumatic stress symptom level in the sixth month postpartum. Materials and Methods: The research is a descriptive study, which was carried out at Esenler Gynecology and Pediatric Hospital between January 2019 and June 2019. The 315 mother who met the inclusion criteria participated in the study. For the data collecting process, diagnostic forms, City birth trauma scales and spouse support scale perceived by women during the early postpartum period were used. Findings: 35,5% of the participant in the study are in the 18-25 age group and 71,5% of them have the education of 8 years or less. It was determined that 11,6% of women (n=37) met all criteria according to CBTS, the mean score of CBTS was 25±3,81 (0-60) and the mean score of Spouse Support Scale Perceived by Women During the Early Postpartum Period was 57,69±7,38 (16-80).