İn situ pinleme yapılan femur başı epifiz kayması tanılı hastalarda klinik ve radyolojik sonuçlarımızın yürüme analizi ile korelasyonu
Correlation of functional and radiological results with three-dimensional gait analysis in patients with unilateral slipped capital femoral epiphysis
  1. Tez No: 639748
  2. Yazar: HANİFİ ÜÇPUNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY BENG
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İn Situ Pinleme Yapılan Femur Başı Epifiz Kayması Tanılı Hastalarda Klinik Ve Radyolojik Sonuçlarımızın Yürüme Analizi İle Korelasyonu Amaç: Bu araştırmanın amacı, femur başı epifiz kaymasının(FBEK) tedavisinde in situ vidalama sonrası gelişen rezidü deformitenin hareket analizinde yarattığı kinematik ve kinetik değişikliklerin klinik ve radyolojik sonuçlarla korelasyonunun incelenmesidir. Yöntem: Retrospektif olarak 2005 ve 2013 yılları arasında FBEK tanısıyla in situ vidalama yapılan hastaların kayıtları bilgisayarlı hasta kayıt sisteminde tarandı. Hastaların çalışma dışı tutulmasında; ilk başvuru anında veya takiplerinde klinik veya radyolojik olarak bilateral kayma tespit edilmesi, in situ vidalama dışında açık redüksiyon veya osteotomi yapılması, revizyon cerrahisi geçirmesi, 2 yıldan az takip süresinin olması, epifizyodez gelişmemesi, yürüme bozukluğu oluşturacak primer veya skonder gelişen kas-iskelet sistemi hastalığının olması, kondroliz veya AVN komplikasyonlarının gelişmesi göz önünde bulunduruldu. Hastaların hayat kalitesini ve fiziksel fonksiyonunu ölçmek için Harris kalça skoru ve Pediatric Outcomes Data Collection Instruments(PODCI) skoru kullanıldı. Kaymanın radyolojik değerlendirilmesi için ön-arka ve yan planda preoperatif ve 6. Ay kontrol Southwick açısı ölçüldü. Hastaların hepsine tüm vücut hareket analizi yapıldı. Karşılaştıma için yaş dağılımı 16 ile 27 arasında değişen sağlıklı kişilerden(n:21) kontrol grubu oluşturuldu. Bulgular: Çalışmaya insitu vidalama yapılan 76 FBEK hastasından 31 (1 kız, 30 erkek) hasta dahil edildi. Operasyon zamanı ortalama yaş 12,8 ± 1 yıl ve kontrol zamanı ortalama yaş 16,1 ± 1,6 yıl olup ortalama takip süresi 3,3 ± 1,2 yıldı. Çalışmaya dahil edilen hasta grubunda preoperatif ortalama Southwick kayma açısı ön-arka planda 19,6±14,2° iken yan planda 32,7 ± 16,7° olarak ölçüldü. Ameliyat sonrası ölçümler ön-arka planda 14,4±9,6° iken yan planda 23,3 ± 9,6° olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Correlation Of Functional And Radiological Results With Gait Analysis In Patients With Unilateral SCFE Objective: The aim of this study was to evaluate the correlation between kinematic-kinetic changes related to postoperative residual deformity after in situ pinning of slipped capital femoral epiphysiolysis(SCFE) and clinical and also radiographic results. Method: We evaluated the computerized records of SCFE patients who were treated with in situ pinning between 2005 and 2013. Our exclusion criteria were; radiographic or clinical evidence of a contralateral slip, less than 2 years follow-up, patients without epiphysodesis, primary or secondary musculoskeletal abnormalities that can affect gait, avascular necrosis, or chondrolysis following treatment of the SCFE and revision surgery. To measure the patients' quality of life and physical function Harris hip score and the Pediatric Outcomes Data Collection Instruments (PODCİ) scores were used. Preoperative and 6. Months postoperative Southwick angles in the anterior-posterior(AP) and lateral view for radiographic assessment of the slip were measured. All patients underwent whole-body motion analysis. A control group consists of healthy people between 16 and 27 ( n = 21 ) years old with no history of any medical problems and with a comparable body mass index were used for comparison. Results: 31(1 female, 30 male) of 76 SCFE patients were included. The mean age at the time of in situ pinning was 12.8 ±1 years. The mean age at the time of control was 16.1 ± 1.6 years. Mean follow-up time was 3.3 ± 1.2 years. Mean preoperative Southwick slip angle of the patients in AP view was 19,6±14,2° and in Lat view was 32,7±16,7°. Postoperative measurements of the slip angles in AP and Lat views were 14.4 ± 9.6 ° and 23.3 ± 9.6 ° respectively.