Postpartum dönemde posttravmatik stres bozukluğu görülme durumunun annelik adaptasyonu ve yenidoğan algısına etkisi
The effect of posttraumatic stress disorder in the postpartum period on maternal adaptation and newborn perception
  1. Tez No: 703622
  2. Yazar: GAMZE YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, annelerin postpartum dönemde posttravmatik stres bozukluğu görülme durumunun annelik adaptasyonu ve yenidoğan algısına etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Aksaray il merkezinde bulunan 9 adet aile sağlı merkezine bağlı bölgede yaşayan, Aralık 2019- Eylül 2020 tarihleri arasında doğum sonu 6-8. haftalarında olan toplam 378 anne oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu (KBF), yenidoğan algısına yönelik soru formu, annelerin vajinal doğuma bağlı posttravmatik semptomlarının belirlenmesi için Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ), anneliğe uyumunu değerlendirmek amacıyla Postpartum Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Skewness (1,37 ile 1,19) ve Kurtosis (-0,71 ile 1,19), bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Pearson ki-kare testi, Yates düzeltmeli ki-kare testi ve Fisher exact testi kullanılmıştır. Araştırmaya dahil olan annelerin yaş ortalaması 24,98±4,58, eşinin yaş ortalaması 27,17±4,19, annelerin %49,2'si üniversite ve üzeri öğrenim düzeyine sahip, %40,7'si gelir getiren bir işte çalışmakta, %83,3'ü gebeliği istemekte, %71,2'si doğum öncesi ebeden bakım almış, %86,2'si anne olacağını duyduğunda mutlu olmuş, %69,8'i kendini anneliğe hazır hissetmekte olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan annelerin PKDÖ toplam puan ortalaması 159,76±53,90, OEÖ toplam puan ortalaması 23,99±17,95 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to examine the effect of post-traumatic stress disorder in the postpartum period on maternal adaptation and newborn perception. The sample of the study comprised of a total of 378 mothers who were in postpartum 6-8 weeks between December 2019 and September 2020 and living in the vicinity of 9 family health centers in Aksaray city center. Research data were collected with a personal information form (PIF), a questionnaire for newborn perception, the Impact of Events Scale (IES), to determine the posttraumatic symptoms of mothers due to vaginal birth, and the Prenatal Self Evaluation Questionnaire (PSEQ), to evaluate adaptation to motherhood. In the analysis of the data, number, percentage, mean, standard deviation, Skewness (1,37 to 1,19), and Kurtosis (-0,71 to 1,19) were used. In independent groups, t test, the Mann Whitney U test, the Pearson chi-square test, the Yates corrected chi-square test, and the Fisher exact test were used. The mean age of the mothers was 24,98±4,58 years and the mean age of their spouses was 27,17±4,19 years. It was found that 49,2% of the mothers had a university or higher education level. Of the mothers, 40,7% were employed, 83,3% had wanted pregnancy, 71,2% received prenatal care from a midwife, 86,2% were happy when they heard that they would be mothers, and 69,8% felt ready for motherhood. The mean PSES total score of the mothers participating in the study was 159,76±53,90, and the mean IES total score was 23,99±17,95.