About the decomposability of almost completely decomposable groups
Hemen hemen ayrışan grupların parçalanması
  1. Tez No: 639751
  2. Yazar: CANAN BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hemen hemen ayrışan gruplar, ayrışan grupların sonlu indeksli genişlemeleridir. Bu gruplar ayrışamayan grupların direk toplamı olarak yazılabilir. Her hemen hemen ayrışan grup ayrışamayan grupların direk toplamı şeklinde yazılabilir fakat bu ayrışma oldukça karışıktır ve benzersiz değildir. Hemen hemen ayrışan gruplar koordinat matris adını verdiğimiz matrislerle temsil edilebilir. Verilen hemen hemen ayrışan bir grubun koordinat matrisi ayrışabilir ise grup da ayrışır. Bazı kısıtlamalar altında, örneğin izomorfizmanın daha hafifletilmiş bir hali olan yakın-izomorfizma düşünüldüğünde hemen hemen ayrışan grupların bazı özel sınıfları sınıflandırılabilir.
Özet (Çeviri)
Almost completely decomposable groups are extensions of completely decomposable groups of finite index. They can be written as a sum of indecomposables. Every almost completely decomposable group is the direct sum of indecomposables but this decomposition is quite complicated and not unique. Almost completely decomposable groups can be represented by matrices, called coordinate matrices. If the coordinate matrix of a given almost completely decomposable group is decomposable then the group is decomposable. Under some restrictions, for example considering a weakening of isomorphism, called near-isomorphism some spacial classes of almost completely decomposable groups can be classified.