Sivas kaynaklı cönkler üzerinde tetkik
A Research on 'cönks' in Sivas
  1. Tez No: 63976
  2. Yazar: MEHMET NECATİ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Öl Cönkier Türk Halk Edebiyatı için önemli kaynaklardır. Halk şairlerinin şiirlerinin toplandığı defterlere, cönk adı verilir. Bu eserler eski yazıyla yazılmıştır. Cönkleri yazanlar yeterli eğitim görmedikleri için cönklerde imlâ hatalan vardır. Bizdeki nüshalar fotokopi olduğu için bazı yerler silik çıkmış okunamamıştır. Bu kısımlar noktalarla gösterilmiştir. Kimi şiirlerde şiiri söyleyen şairin ismi yanlış yazılmış başkalarına mal edilmiştir. Bu sebeple cönkier birinci derecede kaynak sayılamaz.
Özet (Çeviri)
t ABSTRAKT Cönks, which arc tha names given to the collection of old poems, are impoıtant sources for Turkish Folk Literatüre. Tfoere are some mistakes in spelling the words because of the lack of the \vriters' educaü'on. it has been unlikely to read some words because they are not photocopied \vell and their manuscripts cannot be obtained. For this reason, they remain empty spaces, shown in points. Some poems are wrongly attributed to other qoets instead of the ones who wrote them. in this respect, Cönks are not regarded as a source to be applied to, at first.