Küçük hücre dışı akciğer kanserinde kras G12C spesifik inhibitörü AMG510'un hippo yolağıyla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of kras G12C spesific inhibitor AMG510 with hippo pathway in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 639808
  2. Yazar: ALİ CAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Akciğer kanseri dünyada kansere bağlı ölümlerde en başta yer almaktadır. Akciğer kanseri teşhisi konmuş hastaların %85'i KHDAK hastasıdır. KHDAK'lerinde KRAS mutasyonları çok sıklıkla gözlemlenmektedir bu durumdan dolayı KRAS mutasyonları moleküler hedef haline gelmiştir. Amgen firması tarafından üretilen KRAS G12C spesifik inhibitörü AMG 510, KRas G12C mutasyonuna sahip hastalar için büyük öneme sahiptir. Fakat organ boyutu, proliferasyon, doku mimarisi gibi birçok hücresel olayda rol alan Hippo yolağının kanser tedavilerinde direnç mekanizmaları geliştirerek kanserin tedavisini zorlaştırdığı bilinmektedir. Bu çalışmada KRAS G12C mutant KHDAK hücre hattı NCI-H23 ve KRAS WT KHDAK hücre hattı NCI-H1975'te KRAS G12C spesifik inhibitörü AMG 510'un kullanılarak KRAS/MAPK yolağı blokajına rağmen Hippo yolağının çekirdek kompenentlerinden YAP/TAZ'ın ve Fosfo-YAP (Ser127) protein ifadeleri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada 72 Saat süresince AMG 510 uygulanan hücre hatlarında western blot yöntemiyle protein seviyeleri araştırılmıştır. 72 saat AMG 510 uygulanan NCI-H23 ve kontrol NCI-H23 hücre hattında YAP/TAZ seviyeleri tayin edilmiş ve AMG 510 uygulanan örneklerde YAP/TAZ ifadelerinin anlamlı şekilde arttığı tespit edilmiştir. Fonksiyon gösteremeyen Fosfo-YAP ifade seviyeleri ise azalmıştır. Bu durum moleküler hedefli KHDAK tedavisinde Hippo yolağından dolayı direnç mekanizması gösterdiğini açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the leading cause of cancer-related deaths in the world. 85% of patients diagnosed with lung cancer are NSCLC patients. KRAS mutations are frequently observed in NSCLC, which is why KRAS mutations have become molecular targets. The KRAS G12C specific inhibitor AMG 510, produced by the company Amgen, is of great importance for patients with the KRAS G12C mutation. However, the Hippo pathway, which plays a role in many cellular process such as organ size, proliferation, and tissue architecture, is known to develop resistance mechanisms in cancer treatments, making it difficult to treat cancer. In this study, the KRAS G12C mutant NSCLC cell line NCI-H23 and KRAS WT NSCLC cell line NCI-H1975, using KRAS G12C specific inhibitor AMG 510, despite the blockade of KRAS / MAPK pathway, the core components of the Hippo pathway are YAP / TAZ and Phospho-YAP(Ser127). Protein expressions were investigated. In the study, protein levels were investigated in 72 lines using AMG 510 by western blot experiment. YAP / TAZ levels were determined in the NCI-H23 and control NCI-H23 cell lines, which were administered AMG 510 for 72 hours, and it was found that the expression of YAP / TAZ increased significantly in the samples applied AMG 510. Phospho-YAP expression levels that did not function decreased. This situation explains that it shows resistance mechanism due to Hippo pathway in the treatment of molecular targeted NSCLC.