İş kazalarına, hafta günleri etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of week days on work accidents
  1. Tez No: 639809
  2. Yazar: ÇAĞATAY KIRBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Literatürde, İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılan araştırmalarda, özellikle yangın ve risk değerlendirmesi çalışmaları ve fiziksel risk etmenlerinde verilerin toplanması, analizleri ve neden-sonuç ilişkilerinin daha rahat kurulabildiği görülmüştür. Bu çalışmada, çalışanların gündelik yaşamlarında ve iş çevresinde temasta bulunduğu kişilerden, olaylardan veya durumlardan ne derecede etkilendiği ve bu etkileşimin iş kazaları üzerinde anlamlı bir ilişkisinin olup olmadığı ortaya konulmuştur. Diğer yandan bu ilişkinin günlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışma kapsamında ihtiyaç duyulan bilgiler, araştırmaya destek veren işyerlerinden anket yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analiz yöntemi ile bilgiye dönüştürülmesi sağlanmış ve bu amaçla yapılmakta olan anket çalışmasında elde edilen nihai bilgilerle çalışanın psikolojisi üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığı değerlendirilmiş, belirlenen olumsuz etkileri azaltabilecek çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In literature, especially in the researches on occupational health and safety, it has been observed that data collection, analysis and cause-effect relationships can be established more easily in physical risk factors, fire and risk assessment studies. In this study, it is revealed to what extent employees are affected by the people, events or situations they have contact with in their daily lives and work environment and whether this interaction has a significant relationship on occupational accidents. On the other hand, it was examined whether this relationship differs by days. The information needed within the scope of the study was collected by questionnaire method from the workplaces that supported the research. The data was transformed into information with the statistical analysis method, and with the final information obtained in the survey study conducted for this purpose. It was evaluated whether it had a significant effect on the psychology of the employee, and it was tried to develop solutions that could reduce the determined negative effects.