Kanser tanısı olan hastaların psikiyatrik belirtilerinde EMDR terapisinin etkinliği
Effectiveness of EMDR therapy in the psychiatric symptoms of patients with cancer
  1. Tez No: 639810
  2. Yazar: RUKİYYE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA YELBOĞA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı kanser hastalarında görülen psikiyatrik belirtilerde EMDR terapisinin etkinliğinin araştırılmasıdır.Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde takip veya tedavi aşamasında olan gönüllülük esasına göre seçilmiş 15 terapi, 15 kontrol hastası dahil edildi. Her iki gruba da çalışmanın başlangıcında sosyodemografik veri formu dolduruldu. Tedavi ve kontrol grubunun her ikisine çalışmanın başlangıcında, hedef anıların %50 si işlendiğinde ve çalışma bitiminde olmak üzere depresyon, anksiyete, travma sonrası stres belirtileri ve uyku kalitesi ölçeklerle değerlendirildi. Terapi grubundaki hastalara kanser sürecinin başından itibaren yaşadıkları zorlu yaşam olayları hedeflenerek EMDR terapisi uygulandı. EMDR sekiz aşamadan oluşan tedavi protokolünden oluşur ve Adaptif Bilgi İşleme Sistemi (AİP) modelini temel alır.Çalışmada terapilerin sayılarındaki hedef, hastaların şikayetlerinin klinik ve ölçek düzeyinde iyileşme sağlanana dek sürdürülmesi olarak karar verildi. Bu sürede terapi grubu ve kontrol grubu medikal tedavi ya da farklı bir psikoterapi almadı. EMDR yapılan grupta HAM-D, BDÖ, HAM-A, BAÖ, CAPS, OEÖ ve PUKİ puanlarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı azalma olduğu saptandı. Bu çalışma EMDR terapisinin kanser hastalarında görülen depresyon, anksiyete, TSSB belirtileri ve uyku bozuklukları üzerine olumlu etkileri olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of EMDR therapy in psychiatric symptoms seen in cancer patients .The study included 15 therapy and 15 control patients selected on a voluntary basis during the follow-up or treatment phase at Sivas Cumhuriyet University. Sociodemographic data form was filled at the beginning of the study for both groups. Both group were assessed with scales of depression, anxiety, post-traumatic stress symptoms and sleep quality at the beginning of the study, when 50% of the target memories were processed and at the end of the study. EMDR therapy was applied to the patients in the therapy group, targeting the difficult life events they experienced from the beginning of the cancer process. EMDR consists of a treatment protocole of eight phases and is based on adaptive information processing (AIP) model. In the study, the target in the number of therapies was decided to continue until improvement of the patients' complaints in clinical and scale levels. During the study period, the therapy group and the control group did not receive medical treatment or any other psychotherapy. There was a statistically significant decrease in HAM-D, BDI, HAMA, BAI, CAPS, IES-R and PUQI scores in the EMDR group compared to the control group. This study shows that EMDR therapy has positive effects on depression, anxiety, PTSD symptoms and sleep disorders in cancer patients.