Yazılım tanımlı ağların ve geleneksel bilgisayar ağlarınıngüvenlik karşılaştırması
Security comparison of software defined networks and traditional computer networks
- Tez No: 639826
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında yazılım tanımlı ağlar ve geleneksel bilgisayar ağlarının güvenlik karşılaştırılması gerçekleştirilmiştir. Bu karşılaştırmada Hping3 ve Dsniff uygulamaları kullanılmış ve gerçekleştirilen benzetim çalışmalarında IP Spoofing, SYN Flood, RST/FIN Flood, SYN-ACK Flood, UDP Flood, ARP Poisoning ve Distributed Denial of Service saldırıları gerçekleştirilmiştir. Yazılım tanımlı ağ oluşturmak için Ubuntu 14.04 LTS sanal makinesi üzerinde Floodlight yazılım tanımlı ağ kontrolcüsü, ağ topolojisini oluşturmak için ise Mininet kullanılmıştır. Geleneksel bilgisayar ağlarındaki benzetim çalışması yapmak için ise Kali Linux sanal makinesi kullanılmıştır. Geleneksel bilgisayar ağlarında siber saldırılar ana bilgisayara yapılmıştır. Gerçekleştirilen benzetim çalışmalarının sonuçları, geleneksel bilgisayar ağlarına kıyasla yazılım tanımlı ağların daha fazla güvenlik zafiyeti taşıdığı göstermektedir. Öte yandan, alınacak bazı tedbirler yazılım tanımlı ağlardaki bu güvenlik zafiyetlerini ortadan kaldırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the security comparison of software defined networks and traditional computer networks was carried out. Hping3 and Dsniff applications were used in this comparison and IP Spoofing, SYN Flood, RST / FIN Flood, SYN-ACK Flood, UDP Flood, ARP Poisoning and Distributed Denial of Service attacks were performed in the simulation studies. Floodlight software defined network controller was used on Ubuntu 14.04 LTS virtual machine to create a software defined network, and Mininet was used to create the network topology. The Kali Linux virtual machine was used to simulate a traditional computer network. In the traditional computer network, cyber attacks were made to the host computer. The results of the simulation studies show that software-defined networks have higher security vulnerabilities compared to traditional computer networks. On the other hand, some measures to be taken can eliminate these vulnerabilities in software defined networks.