Santrifüj fanlarda performans artışı üzerine deneysel ve nümerik çalışma
Experimental and numerical study on performance enhancement in centrifugal fans
- Tez No: 639825
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PINARBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada ileri eğimli santrifüj fanın en – boy – yükseklik parametreleri değiştirilmeden debisinin artmasını sağlayacak yöntemler denenmiştir. Analiz sonuçlarını doğrulamak için fanın belirli bir debide oluşturduğu basınç farkı ile analiz sonuçları kıyaslanmıştır ve fan çıkışındaki hız profilleri karşılaştırılmıştır. HAD analizlerin deneysel sonuçlar ile doğrulanmasından sonra geliştirmeler belirlenen ağ özellikleri ve türbülans denklemi ile yapılmıştır. Santrifüj fanda debiye etki eden parametreler belirlendikten sonra literatürde önerilen değerler ile HAD analizler yapılmıştır. Çalışmada fan boyutları artırılmadan basınç farkını 3 katına çıkarabilecek tasarımlar yapılabilmiştir. HAD analiz sonuçlarına göre dizayn iyileştirmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to develop methods that will provide high flow rate of a forward curved centrifugal fan without increasing the width - length - height values via CFD simulations. In order to verify the results of the analysis, the pressure difference produced by the fan at a certain flow rate and the speed profiles at the fan output were compared. After validating the CFD model with the help of experimental results, the improvements were tried to be made through the CFD model with the preferred mesh type and turbulence model. The parameters affecting to the flow rate of the fan have been determined and these parameters which are recommended in the literature have been analysed in the CFD model. In the study, designs that could triple the pressure difference could be made without increasing the fan sizes. According to the results, design improvement is proposed.