Giberellik asit ve indol bütrik asit uygulamalarının patateste verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of gibberellic acid and indole-3-butyric acid applications on yield and quality of potato
  1. Tez No: 639862
  2. Yazar: AYŞEGÜL KIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZBAY DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, farklı giberellik asit (GA3) ve indol bütrik asit (IBA) dozlarının patatesin bitki gelişimi, verim ve kalite özellikleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, tohumluklar dikim öncesinde 4 doz GA3 (0, 2.5, 5 ve 7.5 mg/lt) ve 3 doz IBA (0, 250 ve 500 mg/lt) solüsyonu ile muamele edilmiştir. Araştırma sonucunda; uygulamaların incelenen kalite parametreleri üzerine olan etkileri istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Giberellik asit ve indol bütrik asitin ayrı ayrı uygulamalarında verim parametreleri üzerine artırıcı etkisi olmamıştır. Birlikte uygulanan GA3ve IBA uygulamaları kontrollere göre verim parametreleri değerlerini artırmıştır. Kontrolde 3.39 ton olan dekara yumru verimi. 5 mg/lt GA3x250 mg/lt IBA uygulamasında 3.78 tona, kontrolde 2.76 ton olan pazarlanabilir yumru verimi 3.10 tona yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of different gibberellic acid (GA3) and indole-3-butryric acid (IBA) doses on plant growth, yield and quality parameters of potato. Before planting, seed potatoes were treated with 4 doses of GA3 (0, 2.5, 5 and 7.5 mg/l) and 3 doses of IBA (0, 250 and 500 mg/l) solutions. The results revealed that GA3 and IBA treatments had no significant effect on plant growth, yield and quality parameters. On the other hand, interaction effect of GA3 and IBA on all yield parameters was found to be significant. In comparison with control, joint application of 5 mg/l GA3 and 250 mg/l IBA increased tuber yield and marketable yield from 3.39 ton da-1 to 3.78 ton da-1 and from 2.76 ton da-1 to 3.10 ton da-1, respectively.