Akut pankreatit tanısı alan hastalarda, hastalığın şiddetinde ve prognozunda nötrofil/lenfosit oranının ve serum prokalsitonin ile laktat düzeyinin değeri
The value of neutrophil/lymphocyte ratio and serum procalcitonin and lactate levels in the severity and prognosis of patients with acute pancreatitis
- Tez No: 639894
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı; acil serviste akut pankreatit (AP) tanısı konulan hastalarda nötrofil/lenfosit oranı (NLO), serum prokalsitonin ve laktat düzeyi ile hastalık şiddeti ve prognozu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada, AP tanısı konulan hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 100 hasta etiyolojilerine bakılmaksızın çalışamaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların NLO, prokalsitonin ve laktat düzeyleri ile Revize Atlanta Sınıflaması, başvuru ve 48. saat Ranson skoru ve CTSI skorları karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların hastanede yatış süreleri, yoğun bakım ihtiyaçları, cerrahi tedavi ihiyaçları ve gelişen komplikasyonlar ile NLO, serum prokalsitonin ve laktat düzeyi arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmamızda hastaların ortalama yaşı 58,55±18,42'ydi. Olguların 60'ı (%60) kadın, 40'ı (%40) erkekti. Hem başvuru hem de 48.
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of this prospective study was; To investigate the relationship between neutrophil / lymphocyte ratio (NLR), serum procalcitonin and lactate levels and disease severity and prognosis in patients with acute pancreatitis (AP) diagnosed in the emergency department. Method: In this prospective study, 100 patients with AP who met the inclusion criteria were included in the study regardless of their etiology. The NLO, procalcitonin and lactate levels of the patients included in the study were compared with the Revised Atlanta Classification, admission and 48th hour Ranson score and CTSI scores. In addition, the relationship between the duration of hospitalization, need for intensive care, surgical treatment requirements, complications and NLR, serum procalcitonin and lactate levels were investigated. Results : In our study, the mean age of the patients was 58.55 ± 18.42 years. Sixty (60%) of the cases were female and 40 (40%) were male.