İşletmelerde sosyal sorumluluk olgusu: SA 8000 standardı kapsamında bir inceleme
Social responsibility in business: A review within the scope of SA 8000 standard
  1. Tez No: 639909
  2. Yazar: TABRIZ KHALILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM DUYGULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sosyal sorumluluk kavramı, tüketicilerin ve işletmelerin daha iyi bir dünya için eğitime, sağlığa, yoksulluğa, çevreye ve benzeri sosyal konulara yönelik ortak bir noktada buluşmasını sağlamaktadır. Bu kavramın önemi ve uygulama alanı günden güne artmaktadır. Sosyal sorumluluk, kurumun kendi çıkarları doğrultusunda amaç ve hedeflerine ulaşmağa yönelik faaliyetler zamanı, etik değerleri hesaba katması ve aynı zamanda örgütün tüm varlıklarını bir parçası olduğu toplumun refahını artırması yönünde kullanması diye tanımlanmaktadır. Bu gün sosyal sorumluluk, işletmelerin arasında gelecek için umut veren ve daima kazananın toplum olacağı bir yarış haline gelmiştir. Burada önemli olan ise işletmelerin kıt kaynakları doğru bir şekilde değerlendirerek, hedefledikleri sosyal faydaya ulaşabilmektir. Önemli olan bu kaynaklarla düzenlenen sosyal kampanyaların başta tüketiciler olmak üzere tüm paydaşlara yararlı olacak biçimde kullanılmasıdır. Bu doğrultuda işletmler içinde bulunduğu çevrenin beklenti ve ihtiyaçlarını gidermek için sosyal sorumluluk temelli stratejik adımlar atmalıdırlar. İşletmelerin, sosyal sorumluluğa yönelik faaliyetlerine önem vermesi kendileriyle beraber toplumu da olumlu bir şekilde etkilemektedir. Sosyal sorumluluk toplumun refahını yükselten yükümlülüklerin kabullenilmesi olarak tanımlanmaktadır. İşletmeler, toplumun sorunlarını belirleme ve bu sorunlara yönelik çözüm bulup, çalıştıkları zaman toplumun yaşam seviyesini yükseltmektedirler. Küreselleşme sonucu çok uluslu işletmelerin faaliyetlerinden sorumlu tutulmasına yönelik bir takım çabalar gerçekleşmiş ve bunun sonucu olarak ta çeşitli uluslararası kuruluşlar bu konuya odaklanmışlardır. Bu kuruluşların, sosyal sorumlulukla ilgili olası sorunların çözümünde devletlerin tek başına yetersiz kalmaları ve küresel düzeyde düzenlemeler yapan , kararlar veren bir sistemin olmaması devletler, tüketici örgütleri, sendikalar, kurumlar, uluslararası dayanışma örgütleri gibi türlü kuruluşların iş dünyasındaki faaliyetlerini belirli kurallara dayanarak gerçekleştirmesini amaçlayan çalışmalar yapmasıyla sonuçlanmıştır. Bu çalışmalar uluslararası insiyatifleri, KSS ile ilgili standartları ve KSS endekslerini kapsamaktadır. Bu çalışmalar içinde en çok kabul göreni ve uygulananı SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı'dır. SA 8000 standardı stratejik bir bakış açısı geliştirebilme becerisi ve ölçülebilir bir değer sistemi oluşturabilmesi açısından kurumsal sosyal sorumluluk için çok önemlidir. Bu çalışmada işletmelerde sosyal sorumluluk konusu ele alınmış, sosyal sorumluluğun toplam kalite yönetimi ile ilşkisi açıklanmış ve sosyal sorumluluğun uygulanması SA 8000 standardı kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of social responsibility enables consumers and businesses to meet at a common point for education, health, poverty, the environment and similar social issues for a better world. The importance and application area of this concept is increasing day by day. Social responsibility is defined as the organization's use of activities aimed at achieving its goals and targets in line with its own interests, taking into account the time, ethical values and at the same time to increase the welfare of the society in which it is a part of the organization. Today, social responsibility has become a race between businesses, which is the promising and always winning society. The important thing here is to achieve the social benefit they aim for by correctly evaluating scarce resources. The important thing is to use social campaigns organized with these resources in a way that will benefit all stakeholders, especially consumers. In this respect, businesses should take social responsibility-based strategic additions to meet the expectations and needs of their environment. The fact that businesses attach importance to social responsibility activities and their approach to the society also positively affect the society. Social responsibility is defined as accepting the obligations that increase the welfare of the society. Enterprises increase the life level of the society when they determine the problems of the society and find solutions for these problems and work when they work. As a result of globalization, some efforts have been made to hold multinational businesses responsible for their activities, and as a result, various international organizations have focused on this issue. With these organizations carrying out activities aimed at performing the activities of various organizations such as states, consumer organizations, unions, institutions, international solidarity organizations based on certain rules, such as the fact that the states are insufficient in solving the problems related to social responsibility and the lack of a system that makes regulations and decisions at the global level. It resulted. These studies include international initiatives, CSR related standards and CSR indices. The most accepted and applied among these works is SA 8000 Social Responsibility Standard. SA 8000 standard is very important for corporate social responsibility in terms of its ability to develop a strategic perspective and to create a measurable value system. In this study, the issue of social responsibility in enterprises is described, the relationship of social responsibility with total quality management is explained and the implementation of social responsibility is examined within the scope of SA 8000 standard.