Kalp yetmezliği olan hastalarda farmasötik bakımın etkisi üzerine prospektif bir çalışma
- Tez No: 639924
- Danışmanlar: PROF. DR. BARKIN BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalp yetmezliği bulunan hastalarda klinik eczacının sunacağı farmasötik bakım hizmetleri kapsamında hasta eğitiminin ilaç uyuncuna, ilaçla ilgili problemler (İİP)'e ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Bu tez çalışmasında, İstanbul Medipol Üniversitesi Hastanesi'nde yatan 160 kalp yetmezliği hastası (çalışma grubu: 80 hasta; kontrol grubu: 80 hasta) klinik takibe alındı. Her iki grupta 'Morisky Ölçeği', 'SF-36 Yaşam Kalitesi', 'Farmasötik Bakım' anketi uygulandı ve PCNE V8.0 sınıflandırma sistemini kullanarak hastaların tedavi sırasında karşılaşılan ilaçla ilgili problemlerinin belirlenmesi, önlenmesi ve çözümlenmesindeki klinik eczacının rolü ve önemi değerlendirildi. 'Morisky Ölçeği' ile 6 ay sonunda her iki grup arasında tedaviye uyunç değerlendirildiğinde çalışma grubunda yüksek oranda uyunç sağlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of patient education on drug compliance, drug related problems (DRP) and, quality of life within the scope of pharmaceutical care services to be provided by the clinical pharmacist in patients with heart failure. In this thesis study, 160 heart failure patients (study group: 80 patients; control group: 80 patients) hospitalized in İstanbul Medipol University Hospital were followed up clinically. The 'Morisky Scale', 'SF-36 Quality of Life', 'Pharmaceutical Care' questionnaire was applied in both groups, and the role and importance of the clinical pharmacist in identifying, preventing and solving the drug-related problems encountered during the treatment of patients were evaluated using the PCNE V8.0 classification system. When the compliance with the treatment was evaluated between both groups at the end of 6 months with the“Morisky Scale”, it was concluded that a high rate of compliance was achieved in the study group.