Futsal branşında yapılan kombine ve kompleks antrenmanın biyomotor özelliklere etkisi
The effects of combined and complex trainingon biomotor traits in futsal branch,
- Tez No: 639931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; lise öğrencilerine uygulanacak olan kompleks ve kombine antrenman programlarının biyomotorik özelliklere olan etkilerini bilimsel verilerle ortaya koymaktır. Çalışma, 14-17 yaş aralığında kombine antrenman grubu (n:18) ve kompleks antrenman grubu (n:18) olmak üzere toplam 36 gönüllü erkek futsal sporcuları üzerinden uygulanmıştır. Çalışma gruplarına 8 hafta boyunca düzenli antrenman programları uygulanmış olup, araştırma gruplarının antrenmanlar öncesinde (ön test) ve sonrasında (son test) olmak üzere fiziksel, antropometrik ve biyomotorik kapasiteleri ölçülmüştür. Çalışma grubunun verileri normal dağılım gösterdiği (p>0,05) için parametrik testler kullanıldı. Bağımlı grupların karşılaştırılmasında paired samples t testi ve bağımsız grupların karşılaştırılmasında ise independent samples t testi kullanıldı. Grupların değişkenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effects of complex and combined training programs to high school students on biomotoric properties with scientific data. Our study was conducted on a total of 36 volunteer male futsal athletes in the 14-17 age range, including the combined training group (n:18) and the complex training group (n:18). Regular training programs were applied to the research groups for 8 weeks and the physical, anthropometric and biomotoric capacities of the research groups were measured before (pre-test) and after (final test) the training groups. Parametric tests were used for normal distribution of data of the research group (p>0.05). Paired samples t test was used for comparison of dependent groups and independent samples t test was used for comparison of independent groups. Pearson correlation test was used to examine the relationships between variables of groups.