Antik dönem mitolojilerinde ahlâki kötülüğün görsel yansımaları
Visual reflections of moral evil in ancient mythologies
- Tez No: 639978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KARAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Mitoloji, bin yıllardır insanlığın yaşamını anlamlandıran ve biçimlendiren söylenceler bütünüdür. Varoluşundan bu yana kendisini ve çevresini anlamlandırmaya çalışan insan, çeşitli inanışları yaşamıyla bütünleyerek, duygusal ısınma ihtiyacını gidermiş ve onu çaresiz bırakan zorluklar karşısında ayakta kalabilmek üzere güç ve teselli bulmuştur. Bu zorluklar, tarihin çeşitli dönemlerinde, tanımlanmak ve kavranabilir bir anlam zemininde temellendirilmek üzere kimi zaman muhayyile düzeyinde bir 'şeytan' kişileştirmesiyle, kimi zaman ise“kötülük”kavramlaştırmasıyla ele alınmıştır. Kötücül nitelikleriyle öne çıkan kurgusal karakterler ve olaylar, insanın yaşadığı çevreyi anlamlandırma sürecine katkı sağlamış olmakla birlikte, mitolojik literatürün önemli bir bölümünü teşkil etmektedir. Kötülük, felsefe için önemli bir düşünce alanı olmakla birlikte, içeriği itibariyle, çeşitli inanışların muhtevasında mevcut ve işlek vaziyettedir. Düşüncenin ve inanışın, tarih boyunca beslendiği bir anlam basamağı olan kötülük, mitolojiyle olan güçlü ilişkisinin de etkisiyle, sanatsal üretim için de etkili ve sürekli bir kaynak olmuştur. Bu tez kapsamında, antik dönem mitolojilerindeki olaylar ve karakterler, kötülüğün ahlâki yönleriyle ilişkileri bağlamında ele alınmış ve bu olaylar ve karakterlerin, çeşitli dönemlerde sanatçılar tarafından yorumlanan plastik örnekleri irdelenmiştir. Kötülük kavramının mitolojiyle ilişkisinin sanat tarihindeki serüvenini inceleyen teorik bir araştırma ve çözümlemeye müteakiben, kötülük ve mitoloji ilişkisinin merkezde olduğu bir dizi uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mythology is the whole myth that has made sense and shaped the life of humanity for millennias. The person who has been trying to make sense of himself and his environment since his existence, has integrated the various beliefs with his life, eliminated the need for emotional warm up and found strength and solace to survive the difficulties that left him helpless. These difficulties were addressed in various periods of history, sometimes with the personification of a“devil”at the level of imagination, and sometimes with the concept of“evil”, to be defined and grounded on a comprehensible meaning ground. The fictional characters and events that stand out with their evil qualities have contributed to the process of making sense of the environment in which they live, but they constitute an important part of the mythological literature. Evil is an important field of thought for philosophy, and in its content it is present and running in the content of various beliefs. Evil, which is a meaning step where thought and belief is nurtured throughout history, with the effect of its strong relationship with mythology, has been an effective and continuous source for artistic production. In this thesis, the events and characters in ancient mythology are dealt with in the context of their relationship with moral evil and plastic examples of these events and characters interpreted by artists in various periods are examined. Following a theoretical research and analysis that examines the adventure of the concept of moral evil with mythology in the history of art, a series of applications have been carried out in which the relationship of moral evil and mythology is central.