Endüstri 4.0'ın iş gücü piyasalarına etkileri: Türkiye'deki iş gücü ve ücret kutuplaşması eğilimi
The effects of industry 4.0 on the labor market: Labor and wage polarization trends in Turkey
  1. Tez No: 639979
  2. Yazar: ÖMER BATUHAN BEŞİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ABDURRAHMAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde dünya Endüstri 4.0 olarak adlandırılın bir sanayi devrimi süreci içerisindedir. Başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok ulus ve şirket, yeni dönüşümün getirdiği modern teknolojiyi kullanmaktadır. Diğer sanayi devrimlerinde olduğu gibi Endüstri 4.0'ın getirdiği teknolojik değişimlerin toplumlar üzerinde büyük etkileri mevcuttur. Bu kapsamda teknolojideki hızlı gelişme dünya genelinde iş gücü piyasalarını etkilemekte ve dönüşüme uğratmaktadır. Bu çalışmada yeni endüstri devriminin iş gücü piyasalarına olan negatif ve pozitif etkilerden bahsedilmiştir. Ayrıca bu etkilerden biri olan iş gücü ve ücret kutuplaşması Türkiye özelinde analiz edilmiştir. Bu analiz uygulanırken TÜİK Hanehalkı İşgücü Anketi mikro verisi kullanılarak, 2012-2018 yılları arasında Türkiye işgücü piyasasında da endüstriyelleşmiş ülkelere benzer bir kutuplaşma olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Türkiye'de gözlemlenen iş gücü piyasalarında ve ücretlerdeki bu kutuplaşmanın sebebi literatürde geçen vasfa yönelik teknolojik gelişmeler olarak gösterilmektedir. Ayrıca Türkiye'de meslek ve görev düzeyinde veriler mevcut olmadığı için ülkemizdeki gözlemlenen istihdam ve ücret eğilimleri sadece ISCO-08 meslekleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world is currently in an industrial revolution process which is called Industry 4.0. Many nations and companies, especially developed countries, utilize modern technology brought by the new transformation. As in other industrial revolutions, technological changes brought by Industry 4.0 have significant impacts on societies. Within this contex rapid developments in technology affects and transforms the labor markets worldwide. In this study the negative and positive effects of the new industrial revolution on the labor markets are examined. Besides, labor and wage polarization which is one of this effects has been analyzed particularly Turkey. By using this analysis and applying TurkStat Household Labor Force Survey microdata for period, 2012-2018, it is observed that the labor market in Turkey has similar polarization the industrialized countries. The observed polarization of the labor market and wages in Turkey, are seen the result of skill-biased technological changes which are mentioned in the literature. In addition, due to the lack of task-level datas, observed employment and wage trends in our country were examined only through ISCO-08 professions.