Afet sonrası çocuk ve genç kullanımına yönelik alanların üretiminde kurumsal organizasyon ve yönetişim: 6 Şubat 2023 depremleri Hatay örneği
Production of spaces for children and youth use after disasters: institutional organization and governance: The case of the Hatay earthquakes on February 6, 2023
- Tez No: 904787
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN PINAR GİRİTLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, afet yönetimi ve çocuk ilişkisini odağına almaktadır. Bu eksende araştırma afetlerden en çok etkilenen kırılgan gruplardan olan çocukların afet sonrası normalleşmeleri için bütüncül afet yönetim sistemi içerisinde çocuk kullanımlı müstakil ve komplike alanların oluşturulması gerektiği üzerine inşa edilmiştir. Dört kısımdan oluşan çalışmanın ilk kısmında Afet'in ne anlama geldiği, bir durumun hangi şartlara sahip olduğunda afet niteliği taşıdığı, afet yönetimi denildiğinde ne anlaşıldığı ve afet yönetiminin hangi süreçleri barındırdığı izah edilmiştir. İkinci kısımda ülkemizin özellikle afet durumlarında kurumsal organizasyon yapısı ve kurumların farklı ölçeklerde bu organizasyonda tanımlanan rolleri yasal ve yönetsel boyutuyla ortaya konmuştur. Geçmişte hangi kurumların belirli durumlara nasıl reaksiyon verdiği, devlet mekanizmasının süreçleri nasıl değerlendirdiği ve ne tür bir organizasyon yapısıyla müdahale etmeye çalıştığı soruları yanıtlanmıştır. Üçüncü kısımda Dünya'da ve Türkiye'de afet yönetim sistemi içerisinde kurumların afete yönelik oluşturdukları politikalarda çocukların yeri analiz edilmiş, çocuk merkezli afet yönetim sistemi değerlendirilmiştir. Dördüncü kısımda Türkiye'de 6 Şubat 2023 yılında gerçekleşen ve çok sayıda yerleşmeyi etkileyen 2 büyük deprem sonrasında yoğun yıkım, enkaz kaldırma, barınma ve işlev alanları inşası faaliyetlerinin gerçekleştiği illerden olan Hatay'da afetten kısa süre sonra merkezi yönetim unsurlarından ilgili bakanlıklar ve afete ilişkin kurumlar, valilik gibi merkezi yönetimin bölgedeki temsilcileri ve yerel yönetimlere ek gönüllü yapılar/dernekler/vakıflar/şirketlerce özellikle çocuklar için yapılan çalışmalar, çocuk ve gençlerin kullanımı için oluşturulan alanlar incelenmiştir. Araştırmanın neticesinde, afetin en çok etkilediği çocuk ve gençlerin eğitimlerine minimum kayıpla devam edebilmesi, mental sağlıklarını kazanarak normalleşebilmeleri için afet sonrasında kamunun koordinasyonunda, uzmanların gözeriminde, sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle çok fonksiyonlu, komplike ve güvenlikli çocuk kullanımlı alanların üretilmesinin afet yönetiminde önemli bir yer tutması gerektiği sonucuna işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the relationship between disaster management and children. The research is built around the necessity of creating independent and complex areas designed for children within a comprehensive disaster management system to support the normalization of children, who are among the most vulnerable groups affected by disasters. The study consists of four parts. In the first part, the meaning of a disaster is explained, including the conditions that define a situation as a disaster, what is understood by disaster management, and the processes involved in disaster management. The second part delineates the institutional organizational structure of our country during disaster situations and the roles defined for institutions at different scales, from a legal and administrative perspective. It addresses how certain institutions reacted to specific situations in the past, how the state mechanism assessed those processes, and what kind of organizational structure it attempted to develop for intervention. The third part analyzes the role of children in the policies created by institutions regarding disasters within the disaster management system in the world and in Turkey, evaluating a child-centered disaster management system. The fourth part examines the efforts made specifically for children by relevant ministries, disasterrelated institutions, the governor's office, and local governments, as well as volunteer organizations/associations/foundations/companies after the two major earthquakes that occurred in Turkey on February 6, 2023, which affected numerous areas. This section focuses on the work done in Hatay province, one of the areas where intense destruction, debris removal, housing, and functional area construction activities took place shortly after the disaster. As a result of the research, it is emphasized that the production of multifunctional, complex, and secure areas for children, under the coordination of government institutions,, monitored by experts, and supported by civil society organizations, should occupy a significant place in disaster management to ensure that children and youth, the most affected by disasters, can continue their education with minimal loss and regain their mental health to normalize after a disaster.