Merhamet ve iş yeri ruhsallığı arasındaki ilişki
The relationship between compassion and workplace spirituality
- Tez No: 639998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma okullardaki iş yeri ruhsallığı ve merhamet arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve bu kavramların bazı değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa ilinin merkez ilçelerinden olan Eyyübiye ilçesinde görev yapan 1734 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem 300 öğretmenden oluşmaktadır. Tarama ve korelasyonel araştırma modelinde bir nicel araştırma olan bu çalışmada veri toplama aracı olarak“İş Yeri Ruhsallığı Ölçeği”ve“Merhamet Ölçeği”kullanılmıştır. Bu araçlarla toplanan verilerin betimlenmesi amacıyla yapılan incelemede frekans, standart sapma, aritmetik ortalama gibi analizler kullanılmıştır. Değişkenlerin analizi için gerekli normallik şartı sağlanmadığından Mann-Whitney U ve Kruskall-Wallis H testleri ile analiz gerçekleştirilmiştir. Kavramlar arası ilişki içinse Spearman's Korelasyon katsayı kullanılmıştır. Her iki ölçeğin de Doğrulayıcı Faktör Analizleri (DFA) MPlus programı aracılığıyla yapılarak gerekli yapı geçerliliğine sahip oldukları tespit edilmiştir. Ölçeklerin güvenilikleri için hesaplanan Cronbach's Alpha katsayısının 0,70'ten büyük çıkmasıyla da ölçeklerin güvenilir olduğu saptanmıştır. Araştırma verilerine göre öğretmenlerin algıladıkları iş yeri ruhsallık düzeyleri“yüksek”olarak tespit edilmiştir. Bunun yanında algılanan iş yeri rusallık düzeyinin cinsiyet, yaş, medeni durum, okuldaki görev süresi, meslekteki görev süresi, okuldaki görevi ve okulun yeri değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermediği de saptanmıştır. Ek olarak algılanan iş yeri ruhsallık düzeyinin iş hayatını anlamlı bulmaya göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Araştırmada incelenen bir diğer kavram olan merhamet ile ilgili öğretmenlerin algılanan merhamet düzeyleri“çok yüksek”olarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak algılanan merhamet düzeyinin cinsiyet, yaş, medeni durum, okuldaki görev süresi, meslekteki görev süresi, okuldaki görevi, okulun yeri ve iş hayatını anlamlı bulma değişkenlerine göre anlamlı fark göstermediği tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonuçlarına göre öğretmenlerin algıladıkları iş yeri ruhsallık düzeyleri ile merhamet düzeyleri arasında orta düzeye yakın düşük düzeyde (0,299) pozitif yönlü ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu çerçevede eğitim yöneticilerinin bu konuda farkındalık geliştirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between workplace spirituality and compassion in schools and to examine these concepts according to some variables. The universe of the research consists of 1734 secondary school teachers working in the district of Eyyübiye, one of the central districts of Şanlıurfa. The sample consists of 300 teachers. In this study, which is a quantitative research in the scanning and correlational research model,“Workplace Spirituality Scale”and“Mercy Scale”were used as a data collection tool. In order to describe the data collected with these tools, analyses such as frequency, standard deviation, and arithmetic mean were used. Since the necessary normality condition was not met for the analysis of the variables, analyses were carried out with Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis H tests. Spearman's Correlation coefficient was used for the relationship between concepts. Confirmatory Factor Analysis (CFA) of both scales was done through MPlus program and it was determined that they had the necessary construct validity. Cronbach's Alpha coefficient calculated for the reliability of the scales was found to be higher than 0.70 and the scales were found to be reliable. According to the research data, the levels of job spirituality perceived by teachers were determined as“high.”Additionally, it was found that the perceived workplace level of discrepancy did not differ significantly in terms of gender, age, marital status, duration of work at school, duration of occupation, duty at school, and school location. Futhermore, the perceived workplace mentality level has been found to differ significantly in terms of finding business life meaningful. Perceived compassion levels of teachers related to compassion, another concept examined in the research, were determined as“very high.”Moreover, it was determined that the perceived compassion level did not differ significantly in terms of gender, age, marital status, duration of employment at school, occupation duration at school, job at school, school location, and work life. According to the results of the correlation analysis, it was concluded that there was a low-level positive (0.299) correlation between the levels of compassion levels and mercy perceived by teachers. In this context, it is recommended that training managers should develop awareness on this issue.