The chronotopic nature of things in Virginia Woolf's Mrs Dalloway and Orlando
Virginia Woolf'un Bayan Dalloway ve Orlando romanlarında şeylerin kronotopik doğası
  1. Tez No: 640010
  2. Yazar: NURTEN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Virginia Woolf'un romanları benlik ve manevilik meselelerine değinen, önde gelen Modernist eserlerden kabul edilir. Ancak maddeselliğin, manevilik ile iç içe geçmiş bir şekilde hayatın ve edebiyatın vazgeçilmez bir parçası olduğuna dair vurgusu, eleştirmenler tarafından kısmen göz ardı edilmiştir. Fakat edebiyatta maddeselliği inceleyen çağdaş çalışmalar, Woolf'un kurmaca eserlerinde objeleri yeniden yorumlamak için yeni bakış açıları sunmuştur. Bu tezin giriş bölümünde, Woolf'un edebiyatta maddesellik ve manevilik hakkındaki görüşleri seçilmiş deneme yazılarına atıflarla tartışılmıştır. Bill Brown'un şey teorisi ve Mikhail Bakhtin'in kronotop kavramı, Brown'un“şeyleşme”“olayları”diye adlandırdığı, objelerin şeylere dönüşmesindeki zamansal doğasını vurgulamak amacıyla tartışılmıştır. Bu doğrultuda, şey teorisi ve kronotop kavramı, Woolf'un romanlarındaki objelerin şeyleşmesi ile mekansal-zamansallığı bağdaştırmak için bir araya getirilmiştir. Böylelikle, şeylerin kronotopik doğası, Bayan Dalloway (1925) ve Orlando: Bir Yaşamöyküsü (1928) romanlarındaki maddesel dünyanın insanı şekillendirme ya da yeniden şekil verme yetisini odak alarak tartışılmıştır. İlk bölümde, Bayan Dalloway'deki objelerin şeylik potansiyellerini keşfetmek amacıyla, objelerin savaş sonrası tarihsel kronotop içerisinde konumlanan karakterlerin kronotopik imajının üzerindeki etkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, Orlando'nun biyografi yazınını hicvetmesini vurgulayarak, tarihsel objeler, biyografik zamanın şeyleri olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, bu tez Virginia Woolf'un Bayan Dalloway ve Orlando romanlarındaki değişen obje-süje ilişkilerini kronotopların belirlediği olaylar olarak örneklendirerek, anlatılarda şeyleşmeyi edebi krotonopun mümkün kıldığını iddia eder.
Özet (Çeviri)
Virginia Woolf's novels are acknowledged as some of the most influential Modernist works dealing with issues of self and spirituality. However, her emphasis on materiality as an essential element in life and literature, which is embedded with spirituality, was partly neglected by the critics. Nevertheless, contemporary studies on materiality in literature have offered new perspectives to re-evaluate objects in Woolf's fiction. In Introduction of this thesis, Woolf's critical ideas on materiality and spirituality are discussed with references to her selected essays. Additionally, Bill Brown's thing theory and Mikhail Bakhtin's idea of chronotope are discussed to pinpoint the temporal nature of objects to turn into things, which is coined by Brown as“occurrences”of“thingification.”In this regard, thing theory and chronotope are combined to connect spatiotemporality with thingification of objects in Woolf's novels. Therefore, the chronotopic nature of things is discussed by concentrating on the material world's capability to shape and reshape the human characters in Mrs Dalloway (1925) and Orlando: A Biography (1928). In Chapter 1, the objects in Mrs Dalloway are analyzed to discover their potential thinghood regarding their impacts on the characters' chronotopic image located in the post-war historical chronotope. In Chapter 2, objects of historical time are investigated as the things of biographical time in Orlando by highlighting the novel as a mock biography. Consequently, this thesis argues that thingification in narratives is enabled by literary chronotope by illustrating the mutated relations between object and subject as occurrences determined by the chronotopes in Virginia Woolf's Mrs Dalloway and Orlando.