İşletmelerde yeşil lojistiğe ilişkin tutum ile yeşil lojistik uygulamaları kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attitude regarding green logistics and use of green logistics practices in businesses
- Tez No: 640015
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM YURDAKUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşletmelerde yeşil lojistik uygulamaları, insan yaşamındaki doğal çevrenin stratejik önemi ile ilgili artan farkındalık ve çevre bilincinin doğal sonucu olarak, insanların sorunları çözme ve bunları etkin bir şekilde kullanma çabaları olarak görülmektedir. Bakıldığında günümüz koşullarında yeşil lojistik uygulamaları işletmelerin gücünü ortaya koymada ve sürdürülebilirliklerini sağlamada belirleyici rol oynamaktadır. Bunun nedeni işletmelerin çevreye karşı duyarlı olmasının müşteri memnuniyetini sağlamak, piyasadaki rakiplere karşı üstünlük elde etme konusunda katkı sunmaktır. Fakat yeşil lojistiğin uygulamalarına etki eden pek çok faktörler olduğu bilinmektedir. Bu faktörler; teknolojik, örgütsel ve çevresel faktörlerdir. Yeşil lojistiğe olan önemin işletmelerce artması yaşadığımız dünyada doğal kaynakların giderek azalması ve geçmiş yıllarda bu doğal kaynakların bilinçsizce kullanımıdır. İşletmeler hem çevresel hem de diğer işletmelerle rekabet ederken aralarında fark yaratabilmek için yeşil lojistik, yeşil tedarik zinciri ve tersine lojistik gibi faaliyetlerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Green logistics practices in enterprises are seen as the result of increasing awareness about the strategic importance of the natural environment in human life and the natural result of environmental awareness, as efforts of people to solve problems and use them effectively. When looked at, green logistics practices in today's conditions play a decisive role in demonstrating the power of enterprises and ensuring their sustainability. The reason for this is to ensure customer satisfaction of the enterprises being sensitive to the environment and to contribute to gaining superiority over the competitors in the market. However, it is known that there are many factors affecting the applications of green logistics. These factors are; technological, organizational and environmental factors. Increasing importance of green logistics by enterprises is the decrease in natural resources in the world we live in and the unconscious use of these natural resources in the past years. In order to make a difference between companies while competing with both environmental and other businesses, they have engaged in activities such as green logistics, green supply chain and reverse logistics.