65 yaş ve üzeri karın ağrısı ile acil servise başvuran hastaların retrospektif analizi
A retrospective analysis of patients aged 65 and over admitted to the emergency department with abdominal pain
- Tez No: 640023
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş-Amaç: 65 yaş ve üzeri (geriatrik) populasyonun ülkemiz ve dünya nüfusu içindeki payı her geçen gün artmaktadır. Bu artış acil servis başvurularına yansımaktadır. Acil servislere başvuran geriatrik hastalarda tanısal zorluklardan dolayı laboratuar parametreleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) daha sık kullanılmaktadır. Geriatrik hastarın acil servis başvularının en sık nedenlerinden biri karın ağrısıdır. Çalışmamızın amacı acil servis değerlendirmesinde ayrı bir hassasiyet gerektiren bu hasta grubuna vurgu yapmaktır. Method: Çalışmamıza 1 Ocak 2013 - 31 Ekim 2015 tarihleri arasında; 65 yaş ve üzeri, travma dışı karın ağrısıyla acil servise başvuran hastalar alındı. Bu hastaların demografik özellikleri, laboratuar ve radyolojik sonuçları incelendi. Bulunan verilerin tanı, yatış ve mortalite ile olan ilişkisi araştırıldı. Çalışmamız retrospektif kesitsel olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The share of 65 years old and older (geriatric) population in our country and in the world population is increasing every day. This is felt in emergency admissions as well. Due to diagnistic difficulties, laboratory parameters and computed tomography (CT) are used more frequently for geriatric patients. One of the most common causes of emergency room admissions of elderly patients is abdominal pain. Our aim is to emphasize that these patients require a separate precision in the emergency room evaluation period. METHOD: 65 years and older patients admitting to emergency service with the complaint of nontraumatic abdominal pain between January 1, 2013- October 31, 2015 were involved into the study. The demographic characteristics,laboratory and radiological results of these patients were examined. The relationship of the obtained data with diagnosis, hospitalization and mortality was investigated. The study was conducted as retrospective cross-sectional.