65 yaş ve üzeri karın ağrısı şikayeti ile acil servise başvuran hastaların prospektif değerlendirilmesi
Prospective evaluation of the patients aged 65 and older WHO consulted to the emergency service with the complaint of abdominal pain
- Tez No: 630663
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEBE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamız travmaya bağlı olmayan karın ağrısı yakınması ile acil servise (AS)başvuran 65 yaş ve üzeri hastaların ağrıya neden olan tanılarını; yaşlı (65-74 yaş) ve ileri yaşlı (75 yaş ve üzeri) hastalarda, erkek ve kadın hastalarda, cerrahi ve dahili tanı alan hastalarda; tanı farklılıklarını, yatış oranlarını, geliş semptomlarının yatış üzerine etkisini, cerrahi tanı alma sıklığını, konsültasyon istenme oranlarını, vital bulgu anormalliklerinin sıklığını, ek hastalıkların tanılara olan etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Materyal-metod: Çalışmaya acil servisimize başvuran 65 yaş ve üzeri travmaya bağlı olmayan karın ağrısı şikayeti ile başvuran 150 hasta dahil edildi. Hastaların yaş grupları, cinsiyet ve dahili ya da cerrahi ön tanıları ile karın ağrısına eşlik eden şikayetler, vital bulgular, muayene bulguları, yandaş hastalıklar, istenen konsültasyonlar, tanılar, sonuçlar ve yattığı birimler karşılaştırıldı ve aralarındaki korelasyon incelendi. Bulgu: Çalışmaya dahil edilen hastaların % 50,7'si kadın, % 49,3'ü erkek iken % 45,3'ü 65-74 yaş arasında, % 54,7'si 75 yaş ve üzerinde idi. Hastaların genel yaş ortalamaları 77,21 (65-98) yıldı. Hastaların % 78.6'sında karın ağrısının nedeni olarak dahili bir hastalık tanısı saptandı ve en sık konulan ön tanılar sıklık sırasına göre sırasıyla safra kesesi ve yolları hastalıkları, nonspesifik karın ağrısı (NSKA), idrar yolu enfeksiyonu (İYE), ileus, akut gastroenterit (AGE) ve pankreatit idi.
Özet (Çeviri)
Prospective Evaluation of the Patients Aged 65 and Older Who Consulted to the Emergency Service with the Complaint of Abdominal Pain Purpose: Our study was conducted to compare the pain-causing diagnoses of patients aged 65 or over who consulted to the emergency service (ES) with the complaint of non-traumatic abdominal pain and the diagnosis differences; the rate of hospitalization, the effect of adverse symptoms which were seen during the admission to the hospital, the frequency of surgical diagnosis, the rate of consultation demand, the frequency of vital sign abnormalities, the effect of additional diseases on the diagnoses of geriatric (65-74 years) and high geriatric (75 years and older) patients, male and female patients, the patients with surgical and internal disease diagnosis. Material and method: 150 patients who consulted to our emergency service with the complaint of non-traumatic abdominal pain were taken in the study. The age groups, gender and internal or surgical pre-diagnoses of the patients and complaints which accompany the abdominal pain, vital signs, examination findings, concomitant diseases, consultations which were demanded, diagnoses, results and the units where the patients were hospitalized were compared and it was checked if there was a correlation between them. Findings:50.7% of the patients included in the study were female and 49.3% were male while 45.3% of them were between 65-74 years old and 54.7% of them were 75 years old or over. The mean age of the patients was 77.21 (65-98) years. An internal disease was diagnosed as the cause of the abdominal pain in 78.6% of the patients. The most common pre-diagnoses were gall bladder and tract diseases, nonspecific abdominal pain, urinary tract infection (UTI), ileus, acute gastroenteritis (AGE) and pancreatitis, respectively, in terms of frequency order.