Zoledronik asit ve hiperbarik oksijenin posterior lumbar füzyona etkisi: Deneysel tavşan modeli çalışması
The effects of the zoledronic acid and hyperbaric oxygenon posterior lumbar fusion in a rabbit model
  1. Tez No: 640022
  2. Yazar: NAZAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Giriş: Bu çalışmada, deneysel tavşan modelinde zoledronik asit (ZA) ve anabolik etkisi olan hiperbarik oksijenin (HBO) posterior lumbar füzyona etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda ortalama yaşları 4.8 ay, ortalama ağırlıkları 2.5 kg olan 40 adet Yeni Zelanda tipi beyaz erkek tavşan çalışma kapsamına alındı. Tavşanlar, her grupta 10 adet olacak şekilde rastgele yöntemle 4 gruba ayrıldı. Grup 1'e L5-L6 lumbar posterior füzyon (kontrol grubu), grup 2'ye L5-L6 lumbar posterior füzyon ve HBO uygulaması, grup 3'e L5-L6 lumbar posterior füzyon ve lokal ZA uygulaması ve grup 4'e ise L5- L6 lumbar posterior füzyon, lokal ZA ve HBO uygulaması yapıldı. 6. hafta sonunda sakrifikasyon işlemi uygulandı. Bütün örnekler radyolojik, biyomekanik, histopatolojik ve elle muayene yöntemi kullanılarak incelendi. Bulgular: 5 adet tavşandan 2'si grup 1'den birer tane de diğer gruplardan olmak üzere cerrahi uygulandıktan sonra çalışmanın ilk haftası öldü.
Özet (Çeviri)
The Effects of the Zoledronic Acid and Hyperbaric Oxygen on Posterior Lumbar Fusion in A Rabbit Model Introduction: The purpose of this study is to evaluate the effects of hyperbaric oxygen (HBO) and zoledronic acid (ZA) on posterior lumbar fusion using a validated rabbit model. Methods: Forty male New Zealand white rabbits underwent posterior lumbar fusion at L5-L6 with autogenous iliac bone graft. The rabbits had a mean weight of 2.5 kg and were 4-6 months old at the time of surgery. They were randomly divided into four groups; group 1 as a control group, group 2 as a HBO group (2.4 atm for 2 hours a day), group 3 as a local ZA group (20 μg ZA mixed with bone graft) and group 4 as a HBO and local ZA group. All animals were killed 6 weeks after surgery and were subjected to radiographic analysis, manual palpation, biomechanical testing and histological analysis. Results: Five rabbits died within 2 weeks after surgery. Thus 35 rabbits (8 in group 1 and 9 in group 2, 3 and 4) completed the study.