Kişi-örgüt uyumu, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Kişilerarası çatışmanın düzenleyici etkisi
The relationship between person-organization fit, organizational commitment and turnover intention: Moderator effect of interpersonal conflict
- Tez No: 640041
- Danışmanlar: PROF. DR. H. OKAN YELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma kişi-örgüt uyumu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel bağlılığın aracı ve kişiler arası çatışmanın düzenleyici etkilerini incelemek için tasarlanmıştır. Araştırma örneklemi Ankara'daki Ar-Ge şirketleri çalışanlarından seçilmiş ve 446 kişiden internet aracılığıyla yapılan anket ile veri toplanmıştır. Örneklemin Ar-Ge şirketleri seçilme sebebi, Ar-Ge gruplarının ortak çalışmayı kolaylaştırmayan kaynak bağımlılığı, asimetrik beklentiler ve rol tanımlarındaki belirsizlikler gibi bazı kültürel özellikler taşımasıdır. Ek olarak yenilikçi çözümler sadece bir kişiye bağlı olarak erişilemediği için çok fazla etkileşim gerektirir. Bu tip durumlar ve etkileşimler çok şiddetli çatışmalar doğurabilmektedir. Araştırma sonunda kişi-örgüt uyumunun işten ayrılma niyetine etkisinde, örgütsel bağlılık tam aracılık etkisi göstermektedir. Fakat kişiler arası çatışmanın bu etkileşimde düzenleyici rolü bulunmamıştır. Tüm bulgular, sonuç ve tartışma kısmında ele alınarak değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is designed to examine the mediator effect of organizational commitment and the moderator effect of interpersonal conflict upon the relationship between person-organization fit and turnover intention. Research sample was chosen from Research and Development company's employees in Ankara and data is collected via a survey conducted to 446 employees through internet. Reason of choosing R&D population is R&D groups have some cultural characteristics which make them difficult to work with, like resource interdependence, nonsymmetric expectations and ambiguity in task definition. Addition to that, innovative solutions requires too much interaction since they can't be completed by one person. These types of situations and interactions could lead to severe conflicts. Results show that organizational commitment is fully mediates the relationship between person-organization fit and turnover intention. But interpersonal conflict showed no moderation effect in this relationship. All the findings are discussed in the result and discussion part.