Jacques Derrida'da felsefe-edebiyat ilişkisi
Philosophy-literature relation in Jacques Derrida
  1. Tez No: 640053
  2. Yazar: PEYAMİ SAFA GÜLAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Edebiyat Jacques Derrida düşüncesinde oldukça önemli bir konum işgal eder. Bu konum edebiyat ve felsefe disiplinlerinin klasik anlamlarının sorgulanmasını sağlayacak bir işleyişi harekete geçirir. Bu işleyişten hareketle Derrida iki disiplin arasında görülen klasik karşıtlık ilişkisini bozar. Böylelikle klasik ilişkinin yerini, felsefe ve edebiyatın birbirleri üzerindeki kurucu etkilerinin dikkate alındığı bir ilişki alır. Bu yeni Derridacı edebiyat fikrinin anlaşılabilmesi, Derrida'nın daima edebiyat kurumuyla ilişkileri içinde düşündüğü yazı ve metin fikirlerinin anlaşılmalarıyla mümkündür. Çünkü Derrida edebiyatı, çeşitli yazı ve metin hareketleri olarak düşünür. Yazı, metin ve edebiyat üzerine bu fikirler, felsefe-edebiyat ilişkisini özgün bir anlamıyla belirlemekle kalmazlar. Aynı zamanda sosyal bilimler sahasına geleneksel düşünme biçimlerinin sorgulanmasını mümkün kılacak bir mantığı da teklif ederler.
Özet (Çeviri)
Literature has a very important position in Jacques Derrida's thought. This position activates a process that will question the classical meanings of literature and philosophy disciplines. With this functioning, Derrida disrupts the classic opposition relationship between the two disciplines. Thus, the classic relationship is replaced by a relationship in which the founding effects of philosophy and literature on each other are taken into account. Understanding this new Derridarian literary idea is possible only by understanding the ideas of writings and texts that Derrida always thinks in relation to the literary institution. Because, according to Derrida, literature is actually understood as a variety of writing and text movements. These ideas on writing, text and literature do not only determine the relationship between philosophy and literature in an original sense. They also propose to the social sciences a logic that will make it possible to question traditional ways of thinking.