Küreselleşme, enerji tüketimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Türkiye üzerine ampirik bir analiz
The relationship between globalisation, energy consumption and economic growth: Empirical analysis on the Turkey
- Tez No: 640061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET VAHİT EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme süreci olumlu ve olumsuz yönleri ile ülkeleri etkisi altına almaya devam etmektedir. Özellikle teknolojideki gelişmeler ülkeler arasındaki sınırların ortadan kalkmasına yol açmaktadır. Ülkelerin ekonomik büyümelerinde en önemli girdi olan enerji kaynaklarının fosil enerjiden yenilenebilir enerjiye dönüşümü sürdürülebilir enerji arzı açısından önemlidir. Ülkeler arasındaki ekonomik, sosyal ve politik ilişkilerin gelişmiş olması enerji tüketiminin dönüşümü ve seyri açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ekonomik, sosyal ve politik küreselleşme ve ekonomik büyüme ile enerji tüketimi ilişkisini ampirik olarak araştırmaktır. Söz konusu araştırma için 1970-2017 arası döneme ait yıllık verilerle zaman serisi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen ampirik bulgular, değişkenler arasında uzun dönemli ilişkinin olduğunu göstermektedir. Değişkenlere ait uzun dönem katsayıları ise istatistiki olarak anlamsızdır. Yapılan nedensellik testlerinde ise Hacker ve Hatemi-J testinde herhangi bir nedensellik yokken, Breitung ve Candelon (2006) frekans dağılımı testinde uzun, orta ve kısa vadede nedensellik ilişkileri tespit edilmiştir. Sosyal ve politik küreselleşme ve ekonomik büyüme ile enerji tüketimi arasında ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization process continues to influence countries with their positive and negative aspects. Especially, developments in technology cause the borders between countries to disappear. The transformation of energy sources, which are the most important input in the economic growth of countries, from fossil energy to renewable energy is important in terms of sustainable energy supply. The development of economic, social and political relations between countries is critical for the transformation and course of energy consumption. The purpose of this study, in Turkey, economic, social and political globalization and empirically investigate the relationship between energy consumption and economic growth. For the mentioned research, the time series method with annual data from 1970-2017 was used. Empirical findings show that there is a long-term relationship between variables. Long-term coefficients of variables are statistically insignificant. In the causality tests, while there was no causality in the Hacker and Hatemi-J test, in the frequency distribution test, Breitung and Candelon (2006) found causal relationships in the long, medium and short term. It is concluded that there is a relationship between social and political globalization and economic growth and energy consumption.