Sosyal sermayenin motivasyona etkisi: Kastamonu Üniversitesi örneği
The effect of social capital on motivation: The case of Kastamonu University example
  1. Tez No: 640066
  2. Yazar: ERDİ PETEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAHRA SAYĞAN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal sermayenin motivasyona etkisini incelemektir. Yerel ve uluslararası yazın detaylı incelendiğinde sosyal sermayenin motivasyona etkisini dolaylı olarak araştıran az sayıda çalışmaya rastlanmakla beraber, bu etkiyi direkt olarak araştıran herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Buna ek olarak, sosyal sermaye ve motivasyon üzerine yapılan çalışmaların daha çok özel sektör çalışanları üzerindeki araştırmaları kapsadığı görülmüştür. Bu nedenle örneklem için öncelikle kamu sektörü amaç edinilmiş ve özelinde sosyalleşmenin en yaygın olduğu yerlerden biri olan üniversitelerin çalışanlarından akademisyenler üzerinde araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Araştırmanın evrenini Kastamonu ilindeki Kastamonu Üniversitesinde çalışan akademisyenler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan 278 akademisyenden veriler toplanmış ve uygulamaya uygun 269 anket verisi elde edilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20 istatistik programı kullanılmıştır. Hipotezlerin testi için güvenilirlik, faktör, korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Analizler neticesinde, sosyal sermayenin motivasyonu anlamlı ve pozitif yönlü etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Sosyal sermayenin alt boyutlarından paylaşılan vizyon ve paylaşılan hikayeler boyutunun motivasyonu anlamlı ve pozitif yönlü etkilediği görülmüştür. Sosyal sermayenin diğer boyutlarının (sosyal ağlar, güven, normlar, kimlik ve paylaşılan dil) ise motivasyonu etkilemediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of social capital on motivation. When local and international literature is detailly examined, few studies has been reached investigating the effect of social capital on motivation undirectly whereas neither research examining this effect directly has been reached. When studies on social capital and motivation are examined, it is seen that they are mostly applied on private sector employees. For this reason, public sector as a sample was aimed primarily and a research on academicians among the employees of universities, which is one of the places where socialization is most common, was decided to search. The universe of this study consists of the academician staff working at Kastamonu University in Kastamonu. Questionnaire is used as a data collection tool in the research. Data has been obtained from 278 academicians who were reached by conveience sampling method but 269 available data has been obtained for analyses. SPSS 20 statistics program is used. Reliability, factor, correlation and regression analyses have been used for analysis. According to the analysis findings, it has been found that social capital effects motivation significantly and positively. It has been observed that shared vision and shared stories dimension, which is one of subdimensions of social capital, effect motivation significantly and positively. It was found that other dimensions of social capital (social networks, trust, norms, identity and shared language) do not effect motivation.