Duygusal zekanın iş performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracı rolü: Özel sektör çalışanları üzerinde bir araştırma
The mediator role of the psychological capital effect on job performance of emoti̇onal i̇ntelli̇gence traits: A research on private sector employees
  1. Tez No: 584376
  2. Yazar: FEHRUZ GULİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Duygusal zekanın algılanan iş performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracılık rolü araştırılmıştır. Duygusal zekanın algılanan iş performansı üzerindeki etkisi test edilmiş, ardından psikolojik sermayenin aracı rolü incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı Baküde, Azerbaycanın önde gelen uluslararası inşaat şirketlerinden birinde 152 beyaz yakalı çalışanın katılımı ile gerçeklerştirilmiştir. Anket formu sonuçları SPSS 24 programında analiz edilerek yorumlara tabi tutulmuştur. Anket sonrası elde edilen veriler frekans analizi, tanımlayıcı istatistikler analizleri, güvenilirlik analizi, Kolmogorov-Smirnov testi, Pearson korelasyon analizi, basit regresyon analizi, çoklu regresyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD karşılaştırma testleri vasıtası ile test edilmiştir. Bulgularda duygusal zekanın iş performası üzerinde tespit olunan etkisinde psikolojik sermayenin aracı rolu bulunamamıştır. Boyutlar bazında ise duygusal zekanın kendine yön verme, psikolojik sermayenin ise dayanıklık boyutunun iş performası üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Demografik özellikler arasında, toplam deneyim bazında motivasyona ilişkin olarak gruplar arsında anlamlı bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Psikolojik sermaye özelliklerinden ise iyimserlik boyutu mevcut şirketteki deneyim bakımından gruplar arasında farklılık olduğu bulunmuştur. Uyruklar arası T-testi yapıldığında Azerbaycanlı ve Türk çalışanlar arasında duygusal zekânın farkındalık boyutuna ilişkin anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of emotional intelligence on the mediating role of psychological capital and business performance, the effect of emotional intelligence on perceived job performance has been tested. The implementation of the study was carried out in Baku with the participation of 152 white-collar workers in one of the leading international construction companies in Azerbaijan. The results of the questionaire were analyzed and interpreted in SPSS 24 program. The data obtained after the survey were analyzed by frequency analysis, descriptive statistics analysis, reliability analysis, Kolmogorov-Smirnov test, Pearson correlation analysis, simple regression analysis, multiple regression analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance and Tukey HSD comparison tests. In the findings, the mediator role of psychological capital was not found in the effect determined by the emotional intelligence on the work performance. On the basis of dimensions, it was observed that the direction of the emotional intelligence was influential on the work performance and the dimension of the Resilience of psycholgic capital had an impact on the work performance. There was a significant difference between the groups in terms of motivation in terms of total experience. On the other hand, there is a difference between the groups in terms of the optimism of the psychological capital. When the T-test was performed between the nationalities, it was found that there was a significant difference between the Azerbaijani and Turkish employees about the self-awareness dimension of emotional intelligence.