Siber zorbalık rollerinin kişisel sosyal sorumluluk atıfları bağlamında incelenmesi: Ünlüler üzerine bir araştırma
Investigation of cyber bullying roles in the context of personal social responsibility citations: A research on celebrities
- Tez No: 640076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZDEN ÖZDEMİR ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Zorbalığın bugün en popüler hali olan siber zorbalık sosyal medyanın gelişimi ile beraber gündemdeki yerini muhafaza etmektedir. Siber zorbalık rolleri, siber zorbalık mağduriyeti, siber zorba olma, siber zorbalığa sessiz kalma ve siber zorbalığa tepki gösterme şeklinde olabilmektedir. Siber zorbalık bireysel sosyal sorumluluk bağlamında, özellikle etik sosyal sorumluluklar ile bağdaştırılmaktadır. Bireysel sosyal sorumluluğa yapılan içsel ve dışsal atıflar çerçevesinde siber zorbalık rollerine de benzer atıflar yapılabilmektedir. Bu roller, özellikle ünlüler bağlamında değerlendirildiğinde dışsal motivasyonlar çerçevesinde gündeme gelme amaçlı olarak algılanabilmektedir. İçsel motivasyonlar bağlamında da samimi olarak algılanabilmekte, kişilerin ahlaklı ve yardımsever oldukları yönünde algılamalara sebep olabilmektedir. Ünlülerin siber zorbalık rollerinin kişisel sosyal sorumluluğa yapılan atıflar bağlamında araştırıldığı bu çalışma için oluşturulan anket, Aralık 2019 tarihinde Türkiye genelinde çevrimiçi olarak ulaşılan 224 kişi tarafından tamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlar rollere göre ve demografik özelliklere göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The most popular form of bullying is cyberbullying and this concept became vital by the rise of the social media. Cyberbullying roles are bully, defender, victim and bystander . Cyberbullying is related with personal social responsibility, especially ethical social responsibility. Attributions can be possible for cyberbullying roles like attributions about personal social responsibility. Those attributions can be based on intrinsic or extrinsic motivations. These roles can especially be evaluated within the scope of the celebrities within the frame of extrinsic motivations such as agenda setting. Within the frame of intrinsic motivations, they can be evaluated as sincere and cause some perceptions like people being ethical and philantrophic. The survey aims to investigate the cyberbullying roles of the celebrities within the attributions about personal social responsibility. In December 2009, the 224 people in Turkey completed an online survey.The results of the survey differ according to the roles and the demographic characteristics.